W skrócie

Nieważne, nowe, używane, od dilera lub z zagranicy – każde kupione auto trzeba zarejestrować. Dziś w wielu urzędach część spraw uda się załatwić zdalnie, formularze są dostępne w internecie, często też petenci dostają SMS-y o postępach w sprawie. To wszystko znacznie przyspiesza i usprawnia cały proces jakim jest rejestracja samochodu, niemniej jednak na każdym etapie radzimy zachować czujność. Wielu urzędników stara się pomóc, ale wciąż trafiają się i tacy, którzy chętnie wykorzystają najdrobniejsze niedociągnięcie, żeby z wyrazem triumfu na twarzy „zaprosić ponownie po uzupełnieniu dokumentacji”.

W naszych rozważaniach skupimy się na pojazdach używanych, gdyż rejestracja auta kupionego w salonie jest stosunkowo łatwa – wszystkie papiery otrzymujecie od dilera, który sprzedał wam auto.

Rejestracja samochodu - Wniosek

Jeśli macie dostęp do internetu, otwórzcie stronę wydziału komunikacji właściwego dla waszego miejsca zamieszkania i pobierzcie odpowiedni wniosek. Pamiętajcie jednak o tym, że wszystkie blankiety są też dostępne na miejscu, w urzędzie. Wniosek jest dość prosty, wymaga podania m.in. numeru VIN, marki i modelu oraz poprzednich tablic rejestracyjnych. W obiegu znajdują się jeszcze formularze z polem na wpisanie numeru silnika, ale urzędnicy nie będą robić trudności, jeśli tę rubrykę zostawicie pustą (silnik to teraz... część zamienna!).

Rejestracja samochodu - Komplet dokumentów

Zebranie ich to kluczowy etap, bo brak choćby jednego dokumentu zapewne będzie oznaczał dodatkową wizytę w wydziale. Wymagane są: umowa kupna-sprzedaży (ew. faktura VAT lub inny dokument potwierdzający wasze prawo do danego auta, np. umowa darowizny), karta pojazdu (o ile była wydana), dowód rejestracyjny i tablice. Jeśli samochód ma współwłaściciela, niezbędne będzie pełnomocnictwo lub jego obecność w urzędzie. W przypadku auta z innego kraju UE dochodzą do tego m.in. dowód opłacenia akcyzy i potwierdzenie wniesienia opłaty recyklingowej (uwaga: obowiązuje do końca 2015 r.!). Wszystkie zagraniczne dokumenty trzeba przetłumaczyć na polski.

Rejestracja samochodu - Pozwolenie czasowe

Gdy zarejestrujecie auto, otrzymacie pozwolenie ważne przez 30 dni (tzw. miękki dowód). W szczególnych przypadkach termin można jednorazowo przedłużyć o kolejne 14 dni. W praktyce taka potrzeba zachodzi rzadko, bo dowód z reguły jest gotowy po 10-14 dniach (często urząd powiadamia SMS-em).

Rejestracja samochodu - Stały dowód rejestracyjny, polisa OC

Razem z dowodem odbieracie decyzję o zarejestrowaniu auta i kartę pojazdu, a zwracacie pozwolenie czasowe. Urzędnik będzie chciał też obejrzeć polisę OC z danymi nowego właściciela samochodu.

Rejestracja samochodu - Koszty rejestracji samochodu kupionego w Polsce

Rejestracja samochodu kupionego w Polsce jest stosunkowo łatwa. Należy wypełnić wniosek i przedstawić dokumenty wyszczególnione w tekście powyżej. Wszelkie opłaty (era znaczków skarbowych odchodzi do lamusa – opłat dokonuje się przelewem lub w kasie urzędu, często można płacić kartą!) zebraliśmy w tabelce. Standardowa suma to 180,50 zł, ale może być ona sporo wyższa, jak i nieco niższa.

Bardzo drogo będzie wówczas, gdy decydujecie się na tablice indywidualne, czyli zawierające dowolny napis (do pięciu znaków) zamiast standardowego numeru. Taka przyjemność wymaga wyłożenia na stół 1000 zł. Mniej wydacie natomiast w sytuacji, gdy kupiliście auto zarejestrowane w tym samym powiecie (dotyczy też warszawskich dzielnic) i zdecydujecie się zostawić dotychczasowe numery. Można też iść standardową drogą i złożyć wniosek o wydanie nowych tablic – koszt: 180,50 zł. Ważne: jeśli kupiliście auto od osoby prywatnej, macie 14 dni na uregulowanie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ile to kosztuje Koszt
Tablice rejestracyjne zwyczajne 80 zł
Tablice rejestracyjne indywidualne 1000 zł
Dowód rejestracyjny 54 zł
Pozwolenie czasowe 13,50 zł
Nalepka kontrolna 18,50 zł
Nalepka legalizacyjna 12,50 zł
Opłaty ewidencyjne (łącznie) 2 zł
SUMA (pozostają dotychczasowe tablice rejestracyjne) 81 zł
SUMA (nowe tablice rejestracyjne) 180,50 zł
SUMA (indywidualne tablice rejestracyjne) 1100,50 zł

Zaczynamy od wizyty w urzędzie celnym i opłacenia akcyzy od kwoty wpisanej na umowie kupna. Następnie trzeba uiścić opłatę recyklingową (500 zł; obowiązuje tylko do końca 2015 r.!) – przelew na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (powinien zawierać VIN auta i wasze dane) – a także udać się do tłumacza przysięgłego i zlecić przełożenie dokumentów (w tym też dowodu rejestracyjnego i umowy kupna; 80-150 zł).

Do wydziału komunikacji zabierzcie wszystkie tłumaczenia i dowód opłacenia recyklingu. Dalej proces przebiega podobnie jak w przypadku auta kupionego w Polsce, tyle że trzeba jeszcze wyrobić kartę pojazdu (75 zł). Jeśli zagraniczne badanie techniczne jest nieważne, odbieracie tablice czasowe (ok. 60 zł) i jedziecie do SKP. Gorzej, gdy np. niemieckie badanie jest ważne przez dwa lata, a polskie przepisy przewidują dla danego auta – ze względu na wiek – badanie co rok. Wówczas też z reguły kończy się na czasowych tablicach i wizycie w SKP.

Ile to kosztuje? Koszt
Tablice rejestracyjne zwyczajne 80 zł
Tablice rejestracyjne indywidualne 1000 zł
Dowód rejestracyjny, pozw. czasowe, nalepki, opłata ewidencyjna 101 zł
Karta pojazdu 75 zł
Tablice czasowe (czerwone) ok. 60 zł
Opłata recyklingowa 500 zł*
Tłumaczenia ok. 100 zł
SUMA (nowe tablice rejestracyjne) 256 zł
SUMA (nowe tablice plus recykling i tłumaczenia) ok. 856 zł
SUMA (indywidualne tablice rejestracyjne) 1776 zł

* Tylko do końca 2015 roku.

Rejestracja samochodu - Koszty rejestracji samochodu sprowadzonego spoza Unii Europejskiej

Procedura przebiega podobnie jak w przypadku samochodu kupionego w Unii, ale pojawia się jeden ważny aspekt – cło. Przedsiębiorcy zajmujący się obrotem samochodów nie muszą przedstawiać właściwie żadnego zaświadczenia, w tym wypadku wystarczy adnotacja w dowodzie własności danego pojazdu.

Cło dla aut spoza UE wynosi 10 proc. kosztów pojazdu i transportu (to ważne, a niekiedy o tym się zapomina), do tego dochodzą akcyza oraz – do końca grudnia – opłata recyklingowa.

Koszt sprowadzenia auta z USA waha się od 1500 do nawet 5000 USD (6000-20 000 zł).

Do końcowego rachunku trzeba jeszcze doliczyć koszt opłat portowych.

Rejestracja samochodu - Naszym zdaniem

Przygotuj dokumenty, czas i pieniądze. Dziś urzędy sprawnie i szybko działają, ale żeby uniknąć kłopotów, najpierw sumiennie się przygotujcie. Naszykujcie gotówkę i wydrukujcie formularze ze stron WWW wydziału komunikacji.