Austria

Uwaga: Austria przywróciła kontrole na swoich granicach. Aktualnie wszyscy podróżujący, w tym dzieci, muszą posiadać ważny dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty. Opłaty drogowe: W Austrii Autostrady i drogi ekspresowe są płatne – wymagane jest wykupienie winiety: 10 dni - 8,70 Euro 2 miesiące - 25,0 Euro Roczna - 84,40 Euro Dodatkowe opłaty dotyczą większości alpejskich tuneli (np. Tauerntunnel – 11 euro), a także przełęczy (np. Brenner – 8,50 euro) i niektórych odcinków dróg. Wyposażenie obowiązkowe samochodu: - apteczka, - trójkąt, - kamizelka ochronna. Przepisy: - Od 1 XI do 15 IV obowiązuje nakaz jazdy na oponach z oznaczeniem zimowym (spełniają je opony zimowe i całoroczne). - Austriacka policja lubi czatować na drogach prowadzących do i od granic z Czechami oraz Słowacją. - Prawo zabrania przewożenia gotowego do użycia radia CB, ale austriacka policja coraz częściej przymyka oko na tę regulację. - Bardzo surowo jest za to karane przekroczenie prędkości. W terenie zabudowanym nie można przekraczać 50 km/h, a na autostradach – 130 km/h. Ograniczenie na pozostałych drogach z reguły wynosi 100 km/h. - Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,49 promila. Nie wolno używać kamerek nagrywających sytuację na drodze, policja może też mieć zastrzeżenia do nart przewożonych we wnętrzu auta.

Czechy

Czesi za łamanie przepisów ruchu drogowego przyznają cudzoziemcom punkty karne. Przekroczenie dopuszczalnego limitu 12 punktów kończy się zakazem prowadzenia pojazdów na terenie Czech przez okres roku oraz zatrzymaniem prawa jazdy. Prowadzenie auta na terenie Czech mimo wydanego zakazu jest karane mandatem od 25 000 do 30 000 koron. Opłaty: Winiety opłat drogowych obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych. Cena winiety zależy od kategorii pojazdu i okresu jej ważności. Ceny winiet dla samochodów o dopuszczalnej masie do 3,5t; – 10 dni - 310 koron – Miesiąc - 440 koron – Rok - 1500 koron Wyposażenie obowiązkowe samochodu: – trójkąt, – apteczka, – komplet żarówek (po jednej do oświetlenia punktów zewnętrznych pojazdu), bezpieczników do auta - po jednym z każdego rodzaju, – kamizelki odblaskowe. Przepisy: – U naszych południowych sąsiadów od 1 XI do 31 III wymagana jest jazda na oponach zimowych – mandat w wysokości 2000 koron. – Dopuszczalne stężenie alkoholu: 0,0 promila. Za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu grozi mandat do 50 000 koron. Uwaga: każdy kierujący, który odmówi poddania się badaniu na zawartość alkoholu we krwi, traktowany jest jako osoba będąca pod wpływem alkoholu. – Prawo czeskie zabrania m.in. używania w pojeździe antyradarów i korzystania z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego. Za niestosowanie się do powyższych zakazów kierowcy grozi mandat do 10 000 koron!

Słowacja

Słowacka policja surowo karze nawet najdrobniejsze wykroczenia. Funkcjonariusze lubią pilnować ograniczeń prędkości w terenie zabudowanym i z reguły nie mają litości dla turystów (zwłaszcza tych w autach z polskimi tablicami). Nie zdziwcie się też skrupulatnością słowackich policjantów – najcześciej przy każdej kontroli trzeba okazać m.in. kamizelkę ochronną. Opłaty drogowe: Od 2016 roku Słowacja wprowadziła elektroniczny system poboru opłat. Winietę wykupuje sią dla pojazdu]ów, a w przypadku zespołu pojazdów powyżej 3,5 tonu również dla przyczepy. Winiety dla pojazdu silnikowego maksymalną masą całkowitą do 3,5 tony kosztują: – 10 dni - 10 Euro – 30 dni - 14 Euro – Rok - 50 Euro Wyposażenie obowiązkowe samochodu: - kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażera (muszą znajdować się w kabinie auta) - gaśnicę - apteczkę - trójkąt ostrzegawczy - komplet bezpieczników - komplet żarówek zapasowych - linkę holowniczą Stosowanie łańcuchów jest dozwolone tylko na drogach pokrytych grubą warstwą śniegu. Przepisy: – Na Słowacji nie można mieć we krwi nawet śladowych ilości alkoholu. Co ciekawe zabrania się także umieszczania na szybie przedniej, w polu widzenia kierowcy uchwytów na telefon i GPS. – Jazda na światłach mijania jest obowiązkowa przez cały rok. Nie ma wymogu jazdy na zimówkach – są one „zalecane”. Pozostałe ograniczenia prędkości: 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 130 km/h (autostrady i drogi ekspresowe).

Włochy

Wybierając się do Włoch lepiej zabezpieczyć odpowiedni zapas gotówki. Kierowcy aut zarejestrowanych za granicą muszą opłacić mandat na miejscu, w przeciwnym razie policja zatrzymuje pojazd na parking depozytowy do czasu uregulowania kary. Opłaty drogowe: We Włoszech płatne są autostrady. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty reguluje się gotówką bądź kartami magnetycznymi VIACARD o wartości 25, 50 i 75 Euro, które są ważne dla wszystkich rodzajów pojazdów i zachowują ważność do momentu wyczerpania kredytu. W sprzedaży są VIACARD o wartości 25 i 50 EUR. Płatny jest także przejazd niektórymi przełęczami i tunelami górskimi. Wyposażenie obowiązkowe samochodu: – kamizelki ochronne (kierowca i pasażer muszą je wkładać w momencie opuszczania samochodu na drodze) –trójkąt – od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązkowo należy używać opon zimowych lub wozić w aucie łańcuchy przeciwślizgowe (w rejonie Val d'Aoste nakaz obowiązuje od 15 października). Przepisy: – Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila, ale są wyjątki. Kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż 3 lata i osoby pomiędzy 18 a 21 rokiem życia mają bezwzględny zakaz prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Za niewielkie przekroczenie tego limitu od 0,5 g/l - 0,8 g/l grozi mandat od 500 do 2000 Euro, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3 do 6 miesięcy i 10 pkt karnych. Jeśli kierowca przekroczy limita 0,8 g/l (do 1,50 g/l) musi liczyć się z mandatem od 800 do 3 200 Euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy oraz sankcja w postaci ograniczenia wolności do 6 miesięcy. – Wjeżdżając samochodem do centrum Mediolanu trzeba wnieść opłatę w wysokości 5 euro za dzień. Strefa nosi nazwę "Area C pass". Opłata jest pobierana od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 19.30. Płatności można dokonać w momencie wjazdu do strefy lub dzień wcześniej w kioskach z prasą, dystrybutorach automatycznych Intesa Sanpaolo i parkometrach. Z opłaty zwolnione są auta elektryczne.