Na początek dobra wiadomość dla zmotoryzowanych – w porównaniu z ostatnim rankingiem z grudnia 2012 odnotowaliśmy wzrost średnich prędkości w centrach miast. W grudniu 2012 prędkość z jaką poruszały się samochody w najwolniejszych miastach wynosiła 33,5 km/h – dziś nawet w najwolniejszych miastach prędkościomierze wskazują ok. 35,5 km/h. Wzrostowi prędkości towarzyszyło też przetasowanie na podium.

Zwycięzca nie jest sam!

Pierwsze miejsce w Rankingu Miast zajęły ex equo Łódź i Poznań. W obu miastach średnia prędkość z jaką poruszają się samochody wynosi 35,5 km/h. W poprzednim, grudniowym rankingu Poznań i Łódź uplasowały się niewiele dalej i zajęły odpowiednio 2 oraz 3 miejsce. Taki „awans” może niekoniecznie ucieszyć kierowców, warto jednak zauważyć, że w porównaniu z grudniem 2012 nie doszło do pogorszenia sytuacji drogowej, można mówić nawet o niewielkim wzroście prędkości.

Trójka z drugiego miejsca

Drugie miejsce zajęły aż trzy miasta: Kraków, Olsztyn oraz Wrocław. W tych miejscowościach prędkość pojazdów oscyluje wokół 36 km/h. Warto zauważyć, że w poprzednim, grudniowym rankingu to Wrocław i Kraków były najwolniejszymi miastami – "spadek" na drugie miejsce oznacza więc tak naprawdę postęp.

Ostatni na podium

Trzecie miejsce przypadło w udziale stolicy. Średnia prędkość w Warszawie oscyluje obecnie wokół 36,5 km/h. Wcześniej Warszawa zajmowała 2 miejsce i jeździło się po niej z prędkością 34 km/h. Można powiedzieć zatem, że kierowcy mają powody do umiarkowanego zadowolenia: w Warszawie pojazdy poruszają się obecnie trochę szybciej niż w grudniu 2012.

Ranking najwolniejszych miast Foto: korkowo.pl
Ranking najwolniejszych miast

W wojewódzkich miastach Polski średnie prędkości na ogół nie ulegały większym wahaniom w porównaniu z poprzednim, grudniowym badaniem. Kierowców powinna ucieszyć zauważalna, choć stosunkowo niewielka tendencja wzrostowa średnich prędkości. W badaniu z grudnia 2012 średnia prędkość miast, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsce wynosiła 34 km/h. Obecnie średnia prędkość miast, które znalazły się na podium wynosi już 36 km/h.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłych centrach analizowanych miast i po głównych trasach wjazdowych i wyjazdowych z miast w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w kwietniu i maju 2013. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum analizowanych miast.