W kategorii „Pojazd roku“ najniższą usterkowość uzyskując taki sam wynik, posiadały Ford C-MAX i BMW Z4 obejmując miejsce na szczycie, na miejscu trzecim uplasował się Mercedes-Benz klasy E. Podczas sporządzania oceny wykorzystywanej później w raporcie samochodów używanych DEKRA rzeczoznawcy filtrują istotne dla dokonania oceny samochodów używanych informacje pochodzące z wyników przeprowadzonych ponad 15 milionów badań okresowych pojazdów w okresie dwóch ostatnich lat.

„Sporządzony przez nas raport samochodów używanych jest pomocny dla osób potencjalnie zainteresowanych ich zakupem. Znajdują się w nim szczegółowe informacje dotyczące typowych usterek występujących w danym modelu, a każdy pojazd przyporządkowano do odpowiednich modeli tego samego segmentu rynku.“, oświadczył Dr. Gerd Neumann, członek Zarządu DEKRA Automobil GmbH, odpowiedzialny również za przeprowadzanie badań diagnostycznych. W specjalnej ocenie sporządzonej dla celów raportu samochodów używanych DEKRA uwzględnia się wyłącznie usterki dotyczące typowych dla samochodów używanych usterek, związanych np. z układem hamulcowym lub z podwoziem. Natomiast usterki spowodowane niewłaściwym serwisowaniem ze strony użytkownika pojazdu, jak na przykład zużyte ogumienie, zużyte pióra wycieraczek, albo przeterminowana apteczka nie są ujmowane w statystyce.

Ocena w oparciu o klasy pojazdów i przebiegAby umożliwić potencjalnym kupującym samochody używane przeprowadzenie sensownej oceny poszczególnych modeli, eksperci DEKRA oceniają dane z podziałem na 8 klas pojazdów i do tego każdorazowo w trzech grupach przebiegu (0 do 50.000 km, 50.001 do 100.000 km i 100.001 do 150.000 km) .

Podobnie jak w ubiegłych latach, samochody osobowe o małym przebiegu, zgodnie z oczekiwaniami wypadają wyraźnie lepiej niż samochody o dużym przebiegu. Pojazdy znajdujące się w grupie dla przebiegu do 50.000 km uzyskują średni indeks DEKRA (DMI) na poziomie 83,0. W przypadku pojazdów o przebiegu od 50.001 do 100.000 km wartość indeksu ulega pogorszeniu do 61,2, a w przypadku pojazdów o przebiegu 100.001 do 150.000 km indeks wynosi już tylko 39,1. Jeśli uwzględnić pojazdy, w przypadku których podczas oceny zaobserwowano poważne usterki, wtedy ich udział w trzech grupach przebiegu zwiększy się z 4,8 % poprzez 11,6 % do 19,2%.

W porównaniu klas pojazdów między sobą najlepiej wypadają wyższa klasa średnia i klasa najwyższa (DMI 75,0), przed samochodami sportowymi i kabrioletami (71,8) oraz samochodami terenowymi / SUV-ami (71,6). Dalsze miejsca zajmują samochody kompaktowe (67,6), klasa średnia (66,4) oraz vany (64,7). Podobnie jak w latach poprzednich, klasy samochodów mini i samochodów małych zajmują ostatnie miejsca.

Zwycięzcy w poszczególnych klasach pojazdówW przypadku samochodów małych w tym roku na szczycie znalazło się Audi A1 (DMI 97,1). W klasie kompaktów wygrał Ford Focus (97,3), a w klasie średniej tym razem na czele znalazło się BMW serii 3 (97,1). W wyższej klasie średniej / w klasie najwyższej pierwsze miejsce obronił Mercedes-Benz klasy E (97,4). Wśród samochodów sportowych pierwsze było BMW Z4 (97,7). W klasie samochodów terenowych / SUV-ów tryumfowało BMW X1 (96,2), natomiast wśród vanów najmniejszą liczbę usterek stwierdzono w samochodzie Ford C-MAX (97,7).

Najmniej usterkowe auta w raporcie DEKRA Foto: Auto Świat
Najmniej usterkowe auta w raporcie DEKRA

Trzeci rok z rzędu w raporcie samochodów używanych DEKRA uwzględnia się również bilans usterek w przypadku samochodów dostawczych. Dwa pojazdy, które w ubiegłym roku zajęły pierwsze miejsca także obecnie utrzymały swoje pozycje: VW Crafter obejmuje miejsce pierwsze z wynikiem DMI 77,6, za nim plasuje się Mercedes-Benz Sprinter (73,6). Trzeci okazał się tym razem Peugeot Boxer (71,2). Klasa samochodów dostawczych ze średnim wskaźnikiem DMI 42,6 znajduje się wyraźnie w tyle za klasami samochodów osobowych.

Zwycięzcy w ocenie kompleksowejWyróżnienie przyznawane przez DEKRA „Pojazd roku“ otrzymały BMW Z4 i Ford C-MAX, które przy takim samym wskaźniku DMI (97,7) razem uzyskały najlepsze oceny w raporcie samochodów używanych. W ocenie „Najlepszy we wszystkich klasach“ po raz drugi z kolei zwyciężyło Audi A4 (87,4). Na szczycie znajdują się tutaj modele, które we wszystkich trzech grupach przebiegu uzyskały średnio najlepszy bilans. Mercedes-Benz klasy C (86,7) poprawił swoją pozycję i z trzeciego miejsca przeskoczył na drugie. Obecnie na trzecim miejscu znajduje się Volvo S80/V70 (86,3).

Niemieccy producenci zwycięzcami we wszystkich klasach pojazdówRaport samochodów używanych DEKRA pokazuje nadal, że niemieccy producenci samochodów nadają kierunek w kwestiach niezawodności i jakości. Samochody wyprodukowane w Niemczech zwyciężają we wszystkich klasach pojazdów, od samochodów małych, do samochodów dostawczych. Jeśli uwzględnić także pojazdy z większym przebiegiem, wtedy okazuje się, że otrzymały one 19 z razem 24 ocen. Japońscy producenci zajęli 4 miejsca, a Szwedzi – jedno, dzięki Volvo S80/V70.

Nowa specjalna ocena „samochody klasyczne“Po raz pierwszy eksperci DEKRA ujęli w raporcie samochodów używanych 2013 ocenę specjalną „samochodów klasycznych“. Ocena obejmuje specjalny segment rynku samochodów używanych, który wcześniej nie był ujmowany w raporcie, ale odgrywa coraz większą rolę. „Chodzi tutaj o modele pojazdów, które od dłuższego już czasu nie są oferowane jako samochody nowe, ale na rynku samochodów używanych są oferowane w dużych ilościach. Dla pojazdów klasycznych podano faktyczne przebiegi, które zamykają się w przedziale od 50.000 do 200.000 km.