Duże vany są zupełnie passé, a Espace, który w latach 80. ubiegłego wieku tak mocno poruszył samochodowy świat, dziś jest niewiele znaczącym z rynkowego punktu widzenia egzotykiem. Najwyraźniej segment wymaga nowego otwarcia i zmiany definicji. Kto mógłby zrobić to lepiej niż Renault, które w tej dziedzinie ma tak olbrzymie doświadczenie?

A więc jak będą wyglądać vany jutra? Według Francuzów mają być bardziej sportowe, luksusowe i ekstrawaganckie, jeśli można wierzyć konceptowi Initiale Paris. Renault we Frankfurcie pokazało pojazd o długości 4,85 m, który ma przekonać do siebie klientów jeżdżących obecnie SUV-ami i poszukujących więcej przestrzeni.

Van w zastępstwie SUV-a

Initiale jest znacznie niższy od Espace’a, a 22-calowe felgi sprawiają, że robi on znacznie bardzie dynamiczne wrażenie niż dotychczas. Do tego tkwi w nim cząstka... Paryża: w grillu, kołach i na progowych listwach pojawia się motyw wieży Eiffla, a na wewnętrznej stronie dachu z pleksiglasu umieszczono plan miasta. Już samo zajmowanie miejsca w środku to prawdziwe show: olbrzymie drzwi otwierają się od siebie, a z progu wysuwa się elektrycznie ułatwiający wsiadanie schodek. Zamiast atmosfery niczym w przeszklonym ogrodzie zimowym pasażerowie mają wrażenie, że wsiadają do małego, prywatnego odrzutowca.

Nowatorski design, klasyczny napęd

Listwy świetlne, matowy parkiet na podłodze i sportowa deska wysunięta do kierowcy – oto wnętrze nowego Espace’a. Przednie fotele oddziela centralny tunel. Auto posiada też trzeci rząd siedzeń. Oświetlenie wnętrza zmienia się w zależności od pory dnia i muzyki. Do napędu nie posłużyła żadna hybryda, lecz... 130-konny diesel – bardzo nowatorski (podwójna turbina, niskie opory wewnętrzne), ale jednak tylko diesel.

Podsumowanie

Koncepcja Espace’a okazała się strzałem w dziesiątkę i zyskała wielu naśladowców. Ale minęło już blisko 30 lat i motoryzacyjny świat bardzo się zmienił. Czy tym razem Renault też będzie miało nosa? Klienci coraz częściej wybierają przeróżne mutacje SUV-ów, więc koncepcja Initiale Paris może się sprawdzić.