Rosnące lawinowo zainteresowanie sprawiło, że od drugiej edycji akcja miała już zasięg ogólnopolski. Inicjatywa cieszy się od początku uznaniem instytucji państwowych : program doceniony za swoją kompleksowość zdobył patronat Ministra Edukacji oraz wsparcie prestiżowych instytucji - Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendy Głównej Policji i Instytutu Transportu Samochodowego.

Początkowo program składał się dwóch bazowych elementów: bezpłatnych, innowacyjnych pakietów dydaktycznych dla nauczycieli i uczniów "Droga i Ja" oraz konkursu plastycznego dla dzieci. W 2006 program został rozbudowany o pierwszą w Polsce platformę multimedialną, będącą interaktywnym kursem zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Program jest autorską inicjatywą Renault i jest on w całości finansowany przez koncern. Obecnie jest realizowany w 19 państwach na świecie i wzięło w nim już udział ponad 10 milionów dzieci.

W Polsce do tej pory nauczaniem zostało objętych prawie 680 000 dzieci z 13 829 klas z 2748 szkół podstawowych.

- Propagowanie kultury i bezpieczeństwa jazdy wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego jest od lat jednym z fundamentalnych działań koncernu Renault. Cieszymy się, że "Bezpieczeństwo dla wszystkich" każdego roku dociera do tak dużej liczby uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Głęboko wierzymy, że dzięki naszemu programowi pomagamy dzieciom radzić sobie z zagrożeniami jakie mogą je spotkać na drodze. Chcemy, aby w przyszłości wyrosły na rozsądnych i kulturalnych kierowców. Chciałabym podziękować wszystkim urzędom, instytucjom i ekspertom oraz mediom, które od 10 lat wspierają naszą akcję. Dziękuję nauczycielom za ich ogromne zaangażowanie we wdrażanie programu w szkołach w całej Polsce, ich wielką determinację i motywację. Jeżeli nasze wspólne działania uchronią życie choćby jednego dziecka, to na pewno warto łączyć siły - mówi Agata Szczech, Dyrektor PR Renault Polska.

Jubileuszowa 10. edycja będzie bogata w wiele specjalnych atrakcji. Warto odwiedzać regularnie stronę internetową programu www.bezpieczenstwo.renault.pl, na której zaplanowano huczne obchody 10. urodzin. Internauci będą mogli pobrać specjalne, okolicznościowe gadżety elektroniczne (m.in. plan lekcji), wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami oraz porozmawiać z Wooshem (maskotką programu) na jego blogu, który od tego roku staje się interaktywny.

Zestawy "Droga i Ja"

W ciągu 10 lat funkcjonowania programu do szkół trafiło ponad 13 000 pakietów edukacyjnych "Droga i Ja".

W ramach tegorocznej, jubileuszowej edycji pod koniec października szkoły otrzymają 1 300 zestawów do nauczania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, z których w tym roku szkolnym skorzysta prawie 37 000 dzieci. Zestawy są unikatowym narzędziem dydaktycznym stworzonym przez Renault dla nauczycieli i uczniów.

Pakiety, opracowane przez metodyków i specjalistów od bezpieczeństwa ruchu drogowego, są podzielone na 24 lekcje tematyczne i składają się z podręcznika dla nauczycieli, zeszytów z ćwiczeniami dla uczniów, plansz edukacyjnych oraz płyty DVD. Co roku zawartość merytoryczna jest aktualizowana we współpracy z ekspertami. Kompleksowość i wysoki poziom merytoryczny zostały docenione przez MEN, które wpisało pakiety na listę środków dydaktycznych zalecanych do użytku szkolnego.

Konkurs plastyczny

Nieodłącznym elementem programu "Bezpieczeństwo dla wszystkich" Renault jest również coroczny konkurs plastyczny o tej samej nazwie, którego głównym celem jest zachęcenie młodych ludzi do przedstawienia własnych pomysłów, jak można polepszyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Każda klasa ma za zadanie wykonać plakat, który będzie ilustrował hasło przewodnie danej edycji.

Od momentu wystartowania pierwszej edycji konkursu dzieci nadesłały łącznie prawie 12 000 plakatów. Nagrodą główną jest wyjazd całej klasy do Francji na międzynarodowe spotkanie uczestników wszystkich światowych edycji "Bezpieczeństwa dla wszystkich".

Platforma multimedialna

Powstała w 2006 roku platforma multimedialna, to innowacyjne, interaktywne narzędzie do nauki zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Platforma jest bezpłatna. Z interaktywnego kursu można korzystać zarówno w szkole jak i w domu. Platforma składa się z trzech sprofilowanych modułów - dla dzieci, nauczycieli i dla rodziców.

W skład każdego modułu wchodzą slajdy, quizy, animacje i gry. Nauczycielem zasad ruchu drogowego jest Woosh - wirtualny przewodnik, który uczy poprzez zabawę. Kurs zawiera opis wszystkich najważniejszych zasad ruchu drogowego i mnóstwo przydatnych ciekawostek. Na zakończenie kursu każdy otrzymuje certyfikat. Platforma multimedialna, podobnie jak pakiety "Droga i Ja", jest także wpisana na listę środków dydaktycznych zalecanych do użytku szkolnego przez MEN.

Dowody zaufania

Zaangażowanie koncernu Renault w edukowanie dzieci zasad bezpieczeństwa zostało zauważone i docenione przez wiele instytucji. Stałymi partnerami programu są: Policja, Krajowa Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W 2001 roku, Komendant Główny Policji uhonorował Renault "Mandatem zaufania", którym Policja wyróżnia inicjatywy związane z podnoszeniem bezpieczeństwa na drogach. Renault jest pierwszą firmą z sektora prywatnego, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. Innym ważnym wyróżnieniem jest odznaczenie resortowe "Zasłużony dla Transportu RP", którym we wrześniu 2001 r. Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej nagrodziło firmę Renault za działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

W uznaniu za wkład w edukację dzieci w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, Minister Edukacji Narodowej przyznał firmie Renault Medal Komisji Edukacji Narodowej w lipcu 2005 roku. Program otrzymał również Nagrodę Specjalną w kategorii "Szkoła" w Konkursie Inicjatyw "ORLEN.Bezpieczne Drogi" w lutym 2007 roku.

Firma Renault Polska otrzymała także nagrodę redakcji Auto Świat za wieloletnią działalność związaną z edukacją i bezpieczeństwem.