Wielu kierowców twierdzi jednak, że jeden komplet opon na wpływ na bezpieczeństwo jazdy, a oszczędnością jest tylko pozorną. Nie ulega wątpliwości, że jedne i drugie mają swoje wady i zalety.

Opony sezonowe. Komfort i bezpieczeństwo

Opony sezonowe muszą zapewnić każdemu kierowcy możliwie jak największą przyczepność i bezpieczeństwo jazdy, sprawdzając się w różnych warunkach atmosferycznych. Sezon wiosna - jesień to czas na opony letnie. Opony te powstają z materiałów, które sprawdzają się w temperaturze powyżej 7 stopni C. Wyposażone są w bieżnik, który w sezonie letnim zapewnia najlepszą przyczepność oraz najkrótszy czas hamowania. Niższych temperatury to zdecydowanie wyzwanie dla opon zimowych.

Zapewniają one dobrą przyczepność na oblodzonej jezdni, czy też na śniegu. Produkowane są z materiałów o dobrej elastyczności nawet w bardzo niskich temperaturach, posiadają również odpowiedni bieżnik, dzięki czemu z opony odprowadzany jest zarówno śnieg, jak i błoto poślizgowe. Gwarantuje tobezpieczną jazdę zimą, a specjalna konstrukcja sprawia, że nawet na pokrytej śniegiem czy warstewką lodu drodze będzie można bezpiecznie zahamować.

Całoroczna alternatywa

Opony te co prawda są tańsze, ale w trudnych warunkach pogodowych mogą stwarzać problemy. Zimą to chociażby odprowadzanie śniegu z opon, latem - dłuższa droga hamowania. Opony całoroczne uznawane za znacznie mniej bezpieczne rozwiązanie niż opony sezonowe.

Wątpliwości budzą też oszczędności. Pozornie zakup opon całorocznych jest bardziej opłacalny – odpada wymiana opon, nie potrzebne są aż dwa komplety ogumienia. Pamiętajmy jednak, że opony używane przez cały rok, w różnych warunkach pogodowych szybciej się zużywają, przez co ich wymiana jest koniecznością. Finalnie okazuje się, że oszczędności nie ma – dostajemy za to większe ryzyko związane z poruszaniem się po drogach. Warto jednak przyjrzeć się takim "całoroczniakom" jak holenderskie Vredestein Quatrac 3 czy też południowo-koreańskim Optimo 4S firmy Hankook. Można sprawdzić takie opony na Nokaut.pl.

Wybór należy do kierowcy

W Polsce nadal widoczny jest brak zaufania do opon całorocznych. Kierowcy w zdecydowanej większości decydują się na korzystanie z opon sezonowych. Dlaczego? Bo dla większości z nich bezpieczeństwo na drodze jest bezcenne.