Wybierz samochód

Talbot Bagheera

Talbot Bagheera to sportowe, 2-drzwiowe coupe produkowane przez francuskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Bagheera ma swój początek w 1973 roku, jednak wtedy nie nosiła jeszcze nazwy Talbot, bowiem model zaprojektowany został przy współpracy Matry i Simci. Dopiero w 1978 roku, gdy PSA zakupiło europejską filię Chryslera (do której należała Simca), w salonach pojawił się Talbot.

Swoją nazwę, Bagheera zawdzięcza czarnej panterze z „Księgi dżungli”. Klinowate, 2-drzwiowe nadwozie miało łagodną linie i modne, kanciaste kształty. Zbudowane zostało z włókna szklanego i poliestru, które osadzone zostało na stalowym szkielecie. Wnętrze wzbudzało zainteresowanie, bowiem mimo braku II rzędu siedzeń, Bagheera była autem 3-osobowym. W nieco ponad 1,7-metrowej szerokości zewnętrznej upchnięto 3 indywidualne siedzenia, przy czym fotele obu pasażerów były ze sobą połączone. Dodatkowo za dopłatą dostępne były cyfrowe zegary. Jednostkę napędową umieszczono centralnie, a mimo to uzyskano całkiem zadowalająca przestrzeń bagażową o pojemności 320 litrów.

Mimo niskiej masy (niespełna 1000 kg), producenci zdecydowali się na montaż zbyt słabych jednostek napędowych z innych modeli Simci, co mogło rozczarować po obiecującym „wstępie” z atrakcyjnym nadwoziem. Niestety jedyna próba uatrakcyjnienia odczuć z jazdy – prototyp ze 160-konną jednostką pozostał tylko konceptem. Do napędu Bagheery stosowano 1,3- oraz 1,4-litrowe jednostki benzynowe generujące kolejno 84 i 90 KM. Moc kierowana była na tylne koła za pośrednictwem 4-biegowej skrzyni manualnej.

W 1976 roku dokonano jeszcze faceliftingu, który skupił się na zmianie pasa przedniego oraz tylnych świateł i zderzaka. W 1980 roku zakończono produkcję Talbota Bagheery, a jej następcą została Murena.

Talbot Bagheera - generacje

Nowe radio z Android Auto i CarPlay – które wybrać do auta?

Talbot Bagheera (1973 - 1980)

Talbot Bagheera - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!