Wybierz samochód

Talbot Murena

Talbot Murena to sportowe, francuskie coupe. Auto pojawiło się na rynku w 1980 roku jako następca modelu Bagheera. Murena powstała przy współpracy z marką Matra.

Murena przejęła po swoim poprzedniku wiele oryginalnych rozwiązań – m.in. układ 3 siedzeń w jednym rzędzie, szklaną tylną klapę chowane reflektory czy centralnie zamontowany silnik. Oprócz tego Murena była także pionierem w zabezpieczeniu antykorozyjnym – 2-drziowe nadwozie typu coupe było w pełni ocynkowane. Przednia część Mureny przypominała nieco I generację Toyoty MR-2 – powinno się raczej powiedzieć że do MR-2 przypominała Murenę, bowiem jej produkcja ruszyła 4 lata po debiucie Talbota-Matry.

Wydawałoby się, iż producenci popełnią ten sam błąd co przy poprzedniku – licząc na niską masę (Murena ważyła nieco ponad 1000 kg) zaniedbają kwestię zamontowania odpowiednio mocnego silnika. Jednak poza najsłabszą, 90-konną jednostką 1.6, przewidziano także silnik 2.2 o mocy 118, lub 2 odmianie S – 142 KM. Moc kierowana była na tylną oś za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej.

Niestety kariera Talbota-Matry Murena nie trwała zbyt długo, i już w 1983 roku po wyprodukowaniu ok. 11 tys. egzemplarzy zakończono jego produkcję. Powód był prosty – w międzyczasie Matra rozpoczęła współpracę z Renault przy pierwszym na świecie vanie – Escpace. Bowiem Renault widziało w Murenie konkurenta dla swojej Alpiny A310, kazano Matrze zakończenie produkcji Mureny, a na jej linii montażowej rozpoczęto rok później produkcję Espace’a.

Talbot Murena - generacje

Ford Focus, Mazda 3 i Volkswagen Jetta – trzy sedany z  benzyniakiem. Którego wybrać?

Talbot Murena (1980 - 1983)

Talbot Murena - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!