Jednym z najchętniej kupowanych w Polsce SUV-ów jest właśnie Kia Sportage. Przez wiele miesięcy był zresztą terenówką numer jeden na liście uwzględniającej wielkość sprzedaży. I to nic, że w tym roku wyprzedziły go VW Tiguan i Dacia Duster. To pewnie chwilowa niedyspozycja spowodowana koniecznością oczekiwania na nowe dostawy odświeżonego modelu.

Kia Sportage - Nadwozie

Kia Sportage nie jest ekstrawagancka, ale nie odmawiamy jej urody. Rewolucja w wyglądzie nie była więc konieczna. W konsekwencji dopiero po uważnej analizie odnowionego auta zwrócimy uwagę na LED-owe lampy z tyłu czy też brak tradycyjnej anteny, którą zastąpiła płetwa rekina, niegdyś znak rozpoznawczy BMW.

Kia Sportage - Wyposażenie

W testowanej przez nas wersji z dieslem 2.0 CRDi o mocy 184 KM Sportage występuje tylko w wariantach z bogatym wyposażeniem, o oznaczeniach L oraz XL. Standard w tych odmianach to m.in. dobry sprzęt audio firmowany przez Infinity, automatyczna i dwustrefowa klimatyzacja oraz fotochromatyczne wsteczne lusterko.

W wersji XL dodatkowo otrzymamy radiowy kluczyk, elektrycznie regulowany fotel kierowcy i system samoczynnego parkowania. Właściwie kupując najbogatszą Kię Sportage, otrzymujemy auto z wyposażeniem godnym luksusowej limuzyny.

Kia Sportgae - Układ napędowy

Najmocniejszy Sportage jest dostępny tylko z napędem na cztery koła. Reduktora nie ma, ale jest możliwość włączenia stałego napędu 4x4 do 30 km/h. Automatyczna, 6-biegowa skrzynia działa płynnie i szybko.

W odnowionym modelu diesel mniej hałasuje, bo zastosowano skuteczniejsze wyciszenia i grubsze szyby. Odświeżony Sportage prowadzi się lepiej. Układ kierowniczy z systemem FlexSteer pozwala wybrać siłę wspomagania. Ma też mniejsze przełożenie: od oporu do oporu jest 2,7 obrotu kierownicą. Wyrównano też półosie z przodu, dzięki czemu auto mniej szarpie kierownicą podczas przyspieszania.

Kia Sportage - Koszty

Za 184-konnego Sportage’a z automatem trzeba zapłacić 116 490 zł, gdy kupujemy wersję L. To cena dobrej limuzyny, ale rekompensatą są świetne osiągi, niewielkie spalanie i bogate wyposażenie.

Kia Sportage - Podsumowanie

Sportage po restylingu niczym nas nie zaskakuje, ale też nie spodziewaliśmy się rewolucji w modelu, który niezmiennie znajduje wielu nabywców. Drobne modyfikacje poprawiają wygląd oraz sprawiają, że Kia jest bardziej komfortowa i lepiej jeździ.