Jeep stworzył szczególną linię swoich aut. Oznacza je przydomkiem „Trailhawk”, który potwierdza, że mamy do czynienia z wersjami o największych zdolnościach do jazdy w terenie. Nowiutki Grand Cherokee Trailhawk to zwieńczenie oferty Jeepa – pojazd, który łączy cechy rasowej terenówki z wygodnym rodzinnym autem na długie, autostradowe podróże.

Jeep Grand Cherokee Trailhawk Foto: Jeep / Auto Świat
Jeep Grand Cherokee Trailhawk

Łatwo jest przy tym dostrzec różnice między Trailhawkiem a zwykłym Grandem. Spójrzmy choćby na nadkola – tu są z plastiku, który nie jest lakierowany w kolorze nadwozia jak w pozostałych wersjach. Po co rysować lakier? Natychmiast zauważymy również zmienione przednie i tylne zderzaki – podcięte tak, żeby maksymalnie zwiększyć kąty natarcia i zejścia. Na koniec warto wspomnieć o progach, które może nie wyglądają efektownie, lecz są solidne – zrobione ze stalowej belki, która wzmacnia konstrukcję i chroni przed uderzeniem np. w skały. Całość uzupełniają płyty ochronne zabezpieczające podwozie oraz 18-calowe opony Goodyeara z kevlarowymi wzmocnieniami wszczepionymi w ich boczki.

Oczywiście, z pomocą w terenowej jeździe przychodzą też rozwiązania techniczne. Głównie pneumatyczne zawieszenie, dzięki któremu prześwit można zwiększyć aż do 28 cm. Pomocną dłoń podaje też elektronika w postaci wspomagania na podjazdach i zjazdach oraz programów na błoto, piasek, śnieg i kamienie. W odwodzie jest oczywiście też reduktor. A jak prezentują się parametry pojazdu? Kąty natarcia, rampowy i zejścia wynoszą odpowiednio: 29,8 i 27,1 oraz 22,8 stopnia. Stromych podjazdów nie trzeba się zatem obawiać.

Szkoda tylko, że ze względu na kiepską pogodę nie dane nam było sprawdzić Trailhawka w trudnych warunkach. Wiemy jednak, że na błotnistym i zaśnieżonym dukcie poradzi sobie bez najmniejszego problemu i że z łatwością brodzi w ponad 30-centymetrowej wodzie.

A silnik? To 3-litrowy diesel o mocy 250 KM, który bez problemu rozpędza ciężkie auto, na dodatek robi to – dzięki 8-biegowej skrzyni – bardzo płynnie. Co więcej, diesel jest dobrze wyciszony, bo nawet przy prędkościach rzędu 140 km/h niemal nie słychać go w kabinie.

W Punkt

To jest super

Naprawdę sporo potrafi w terenie. Ma świetne kąty natarcia i zejścia oraz duży prześwit.

To jest super

Ma bogate wyposażenie i wygodne fotele.

To nie wyszło

Mógłby wyglądać bardziej bojowo.

Jeep Grand Cherokee Trailhawk - Naszym zdaniem: niszowa odmiana

Potrafi w terenie więcej niż każdy inny wariant Grand Cherokee. Jednak niewiele osób potrzebuje aż tak wszechstronnego samochodu.

Jeep Grand Cherokee Trailhawk - dane techniczne

Silnik t.diesel V6
Pojemność 2987 cm3
Moc maksymalna 250 KM/4000 obr,/min
Maks. moment obrotowy 570 Nm/2000 obr./min
Napęd/skrzynia biegów 4x4/aut. 8-biegowa
Długość/szerokość/wysokość 4828/1943/1792 mm
Pojemność bagażnika 457-1554 l
Masa własna 2403 kg
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,2 s
Prędkośc maksymalna 190 km/h
Spalanie producenta 7 l/100 km
Cena 276 100 zł