Renault Kadjar dzieli technikę z Nissanem Qashqai, ale to SUV Nissana od lat cieszy się większą popularnością. Czy pojawienie się wiosną tego roku nowego doładowanego benzyniaka zwiększy atrakcyjność tego modelu?

Renault Kadjar - nadwozie

Karoseria Kadjara przykuwa uwagę przechodniów. Jest ładna, a przy tym praktyczna. W obu rzędach siedzeń wygodnie może podróżować czwórka dorosłych pasażerów. Nie będą oni mieli także kłopotów z pomieszczeniem wakacyjnych bagaży, bowiem kufer ma 472 l pojemności. Sporo drobiazgów możemy upchnąć w dużej szufladzie znajdującej się przed pasażerem lub pod podłogą bagażnika. Jazdę z kolei umili dobrej jakości nagłośnienie firmy Bose. Niestety, dobry dźwięk mogą zakłócić trzeszczące tworzywa na nierównościach.

Renault Kadjar - silnik

Po doładowanej jednostce o mocy 160 KM spodziewaliśmy się znakomitych wrażeń. Tymczasem już podczas ruszania zdarzało się, że silnik gasł, dodatkowo irytowało nas wysoko biorące sprzęgło. Po mocnym wciśnięciu gazu benzyniak wkręcał się na obroty tak, jakby był pozbawiony turbiny, a wynik średniego spalania, wynoszący 8 l/100 km, wcale nie skłonił nas do pochlebnej opinii o tym silniku.

Renault Kadjar - prowadzenie

Na równej jak stół drodze zawieszenie Kadjara zasługuje na pochwały. Ale wystarczą drobne nierówności czy łączenia asfaltu, żeby przestało być przyjemnie. Nieeleganckie zachowanie na wyrwach, czego wynikiem są nadmierne wstrząsy nadwozia, to w dużej mierze wina kół 19 cali (standard w wersji Bose).

Renault Kadjar - koszty

Ci, którzy zdecydują się na Kadjara z benzyniakiem 160 KM, muszą mieć w kieszeni 100 000 zł. Qashqai kosztuje o 10 000 zł mniej.

Renault Kadjar - to nam się podoba

Przestronne i praktyczne wnętrze, dobrze wyciszony silnik, stabilne prowadzenie.

Renault Kadjar - to nam się nie podoba

Słabość podczas ruszania, twarde tworzywa, wstrząsy docierające na łączeniach asfaltu.

Renault Kadjar 1.6 TCe - dane techniczne

Silnik: typ/cylindry/zawory t.benz./R4/16
Pojemnośc skokowa 1618 cm3
Moc maksymalna 163 KM/5200 obr./min.
Maks. moment. obrotowy 240 Nm/2000 obr./min.
Skrzynia biegów/napęd ręczna 6-biegowa/przedni
Prędkość maksymlana 205 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 9,2 s
Średnie spalanie producenta 5,1 l/100 km
Średnie spalanie testowe 8,0 l/100 km
Pojemność bagażnika 472-1478 l
Długość/szerokość, wysokość 4449/1836/1607 mm
Rozstaw osi 2646 mm
Masa własna/ładowność 1318 kg/542 kg
Cena testowanej wersji 104 900 zł

Renault Kadjar - naszym zdaniem

Porównujemy Kadjara do Qashqaia, bo są to auta technicznie spokrewnione. Ale należy pamiętać, że SUV Renault jest nieco większy. Nowym silnikiem benzynowym jesteśmy jednak rozczarowani...