Śmiało można postawić tezę, że pod względem stylistyki koreańskie auta biją na głowę europejską konkurencję. Tak też jest z nowym i20, którego design – naszym zdaniem – jest udany i to zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz auta. Co ważne ciekawy projekt nadwozia współgra z jego praktycznością.

Hyundai i20 – więcej przestrzeni dla pasażerów i na bagaż

Nowy model w stosunku do poprzednika ma o 4,5 cm większy rozstaw osi co pozwoliło wygospodarować dodatkową przestrzeń we wnętrzu. Jej wzrost odczują zwłaszcza pasażerowie tylnych siedzeń, gdzie wyraźnie przybyło miejsca na nogi. Także pochwały należą się za dodatkowe litry, które pojawiły się w bagażniku. Obcenie przy standardowym ustawieniu siedzeń kufer i20 oferuje 326 l. Wartość ta należy do jednej z najwyższych w klasie (więcej o 4 l ma tylko bagażnik Skody Fabii).

Hyundai i20 – dopracowane wnętrze

W przestronnej kabinie znajdziemy atrakcyjnie zaprojektowaną i niezwykle czytelną deskę rodzielczą. Każdy przełącznik czy przycisk są na swoim miejscu, a ich odnalezienie nie wymaga chwili zastanowienia. Jeśli chodzi o materiały na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo dobrze. Gdy jednak sprawdzimy je organoleptycznie to okaże się, że w górnej części deski są dość twarde.Nie mniej jednak we wnętrzu i20 każdy powinien czuć się dobrze. Dzięki 2-płaszczyznowej kolumnie kierowniczej i regulacji fotela na wysokość, każdy bez względu na wzrost znajdzie dla siebei wygodną pozycję. Pochwały należą się także za wygodę i dobre trzymanie boczne foteli.

Hyundai i20 – lepsze prowadzenie, mniej komfortu

Poprzedni i20 był miękko zestrojon i łagodnie amortyzował dziury w nawierzchni, ale z kolei jego nadwozie zbyt mocno wychylało się na szybko pokonywanych łukach lub przy gwałtownej zmianie kierunku. W nowym i20 inżynierowie dokonali dużych zmian w podwoziu, które teraz można określić jako sprężyste. Wyraźnie wzrosła sztywność zawieszenia, ale i pogorszył się nieco komfort jazdy Odczują to podróżni zwłaszcza przy pokonywaniu poprzecznych nierówności drogi.

Hyundai i20 – coś nie tak z układem kierowniczym

Ingerencji dokonano także w układzie kierowniczym, który wyraźnie lepiej niż w poprzedniku reaguje na polecenia kierowcy. Niestety jednak jego praca nie do końca nam odpowiadała, gdyż przy jeżdzie na wprost trzeba było często dokonywać korekt kierownicą. Po każdym minimalnym ruchu kierownicą nie wracała on do pozycji wyjściowej – tak jakby przekładnia kierownicza była zbyt mocno skręcona lub wręcz minimalnie zatarta.

Hyundai i20 – oszczędny, ale to wersja nie dla każdego

Pod maską testowanego egzemplarza pracował mocniejszy wariant wysokoprężny (dostępny także 1.1 CRDi 75 KM). Jednostka gwarantuje autu sprawne rozpędzanie (12,1 s do „setki”) i co najważniejsze niskie zużycie paliwa. Nie udało nam się osiągnąć wartości obiecywanych przez producenta (średnio 4,1 l/100 km), ale spalanie na poziomie 5,4 l/100 km uznajemy za satysfakcjonujące.

Duże pochwały należą się inżynierom Hyundaia za sposób stopniowania i obsługę skrzyni biegów. Lewarek 6-biegowej skrzyni manulanej ma krótkie skoki i precyzyjny wybór przełożeń.

Hyundai i20 – tańszy od Skody Fabii

Testowy egzmeplarz (przedprodukcyjny) to wersja zbudowana na topowej odmianie Premium. Polski importer wycenił ją na 71 500 zł co w tej klasie auta jest wartością mocno wygórowaną. Ceny podstawowej wersji i20 (1.2 MPI/75 KM Classic) rozpoczynają się od 43 900 zł i na tle tańszej Fabii 1.0 MPI/75 KM Active (41 380 zł) wcale nie wyglądają jak superokazja. W standardzie znajdziemy m.in. 6 airbagów, ESP oraz Hill holder. Klimatyzacja w podstawowej wersji Classic wymaga dopłaty 2500 zł (w Fabii Active – 700 zł). Dodatkowym atutem w przypadku Hyundaia jest z pewnością 5-letnia gwarancja bez limitu kilometrów.

WIĘCEJ NA TEMAT TESTU HYUNDAIA i20 1.4 CRDi SZUKAJCIE W NUMERZE 10/2015 “AUTO ŚWIAT”

Silnik-typ/cylindry/zawory t.diesel R4/16
Pojemność 1396
Moc. maks. 90/4000 KM/obr./min
Moment 240/1500-2500 Nm/obr./min
Poj. bagażnika 326 l
Zbiornik paliwa 50 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 4035/1734/1474 mm
Przysp. 0-100 km/h fabr. 12,1 s
Napęd man. 6/przedni
Prędkość maks. 175 km/h
Średnie spalanie fabr. 4,1 l/100 km
Cena (1.4 CRDi Premium) 71 500 zł

Hyundai i20 – nasza opinia

Poprzednia generacja Hyundaia i20 nie biła rekordów sprzedaży w Polsce, ale nowy model może to zmienić, choć z pewnością nie za sprawą testowanej wersji. Nowy i20 jest naprawdę udanym autem i to zarówno pod względem stylistyki, jak i praktyczności. Podejrzewamy, że problemy z układem kierwoniczym wynikają z faktu, że testowaliśmy egzemplarz przedprodukcyjny. Co do sztywności zawieszenia - nie jest ona na tyle duża, że dyskwalifikuje auto, choć są rywale oferujący wyższy komfort.