• Testujemy wersję I30 1.6 CRDI, która po doposażeniu kosztuje 113 350 zł
  • W testowym egzemplarzu zainstalowano system multimedialny z 8-calowym ekranem, w ramach pakietu nawigacja
  • Pakiet nawigacja kosztuje zależnie od wersji wyposażenia od 3300 zł do 6 tys. zł

Oto dodatek, za który należy zapłacić do I30 Wagon w ramach pakietu nawigacja – system multimedialny z GPS. I to dopłacić całkiem niemało. W dwóch najdroższych wersjach wyposażenia (Style i Premium) dopłata wynosi 3300 zł. W najtańszej Classic Plus nie jest dostępny a w kolejnej, czyli w odmianie Comfort trzeba dopłacić aż 6000 zł. Sporo!

W cenie otrzymujemy interesujący pakiet: nawigację z 8 calowym ekranem, ładowarką indukcyjną, kamerą cofania, funkcjami Android Auti i CarPlay oraz 10 letnim programem bezpłatnych aktualizacji map MapCare. W sumie to całkiem sensowna oferta, szczególnie gdy do zapłaty jest 3300 zł.

Jak gra system audio?

System multimedialny szybko polubiliśmy. Wystarczy niewiele czasu, by opanować obsługę. Później tylko pozostaje doceniać intuicyjne rozwiązania poza jednym wyjątkiem. By dostać się do ustawień dźwięku, trzeba przebrnąć przez menu. Na szczęście nie trzeba zbyt często sięgać do regulacji, gdyż raz ustawiona charakterystyka sprawdza się przy wielu różnych gatunkach muzyki.

Hyundai I30 1.6 CRDI - tryb CarPlay Foto: Tomasz Okurowski / Onet
Hyundai I30 1.6 CRDI - tryb CarPlay

Sam system audio z 6 głośnikami (4 z przodu i 2 w tylnych drzwiach) gra poprawnie, co oznacza, że zapewne mało który właściciel I30 wybierze się do warsztatu car audio. Zestaw zestrojono tak, by uzyskać zrównoważone brzmienie satysfakcjonujące dla ucha. Jest zatem delikatny i niezbyt wyeksponowany bas (tonów niskich przydałoby się trochę więcej), subtelny zakres średni (dobrze słychać prowadzących programy radiowe) i nieco plastikowe tony wysokie (lepiej ich nie podwyższać w korekcji, bo będą nieco za agresywne i męczące dla uszu).

Nawigacja prawie jak w telefonie

Nawigacja jest mocną stroną samochodu. Choć nie jest to nowy produkt (stosowany jest w innych modelach koncernu), to jednak wciąż jest łatwy w obsłudze i działa bardzo sprawnie.  Z zaprogramowaniem miejsca docelowego nie ma żadnego problemu (klawiatura z funkcją podpowiedzi). Nawet jeśli nie znamy dokładnego adresu, to możemy wskazać np. skrzyżowanie dróg, co wciąż nie jest takie oczywiste u konkurencji.

Hyundai I30 1.6 CRDI - mapy na karcie SD. Aktualizacja bezpłatna przez 10 lat Foto: Tomasz Okurowski / Onet
Hyundai I30 1.6 CRDI - mapy na karcie SD. Aktualizacja bezpłatna przez 10 lat

Samo wyznaczanie tras często pokrywa się z tym, co proponują tak popularne programy, jak Google czy TomTom. Kto używa iPhone'a, powinien wybrać fabryczną nawigację w samochodzie, bo Apple Maps wciąż potrafi wyznaczać trasy, których szczególnie zimą lepiej unikać.

W nawigacji nie zabrakło praktycznych dodatków. Jest asystent pasa ruchu, który ułatwia wybranie właściwego miejsca na jezdni z wystarczającym wyprzedzeniem. Świetnie sprawdza się z funkcją podziału ekranu na mapę oraz listę następujących po sobie manewrów i informacji o parkingach. I jest jeszcze jedno, co możemy zobaczyć w trakcie w jazdy – asystent wspomagający kierowcę, by nie przeoczył ważnych informacji po drodze. Chodzi oczywiście o system rozpoznawania znaków drogowych.

Hyundai I30 1.6 CRDI - system informacji o znakach drogowych bazuje na kamerze Foto: Tomasz Okurowski / Onet
Hyundai I30 1.6 CRDI - system informacji o znakach drogowych bazuje na kamerze

System śledzenia znaków działa bardzo dobrze. Ikony znaków pojawiają się w prawym rogu podczas pracy nawigacji oraz na ekranie między zegarami. Hyundai niemal bezbłędnie i szybko rozpoznawał wszystko, co minęliśmy po drodze. Tylko raz przydarzyła się wpadka, gdy przy ograniczeniu do 50 km/h na ekranie pojawił się znak 70 km/h.

Mapy za darmo, ale…

Mapy do nawigacji można aktualizować za darmo przez 10 lat. W ramach nowego programu Lifetime MapCare (działa od kwietnia 2016) mapa Europy jest dostępna bez żadnych opłat. Niestety w przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji Hyundai wybrał opcję aktualizacji wyłącznie u dealera.

Użytkownik nie może zatem samodzielnie pobrać map i zgrać na kartę SD. Trzeba zatem odwiedzić serwis i umówić się na odświeżenie danych. Przy okazji bowiem odbędzie się także aktualizacja oprogramowania do zestawu głośnomówiącego Bluetooh.

Podłączamy i30 do internetu

Ciekawą opcją jest łączność WiFi w samochodzie (system multimedialny połączy się z internetem, gdy w telefonie ustawimy opcję hotspotu). Warto z niej skorzystać, aby zyskać dostęp do funkcji wyszukiwania adresów (miejsca POI), prognozy pogody czy danych o korkach. Serwis drogowy i adresowy zapewnia TomTom. To bardzo dobre rozwiązanie, ale nie idealne. Łatwo znaleźć mnóstwo ciekawych miejsc stosując słowa kluczowe (np. pobliska pralnia, sklep, restauracja czy warsztat). TomTom jednak wyraźnie ustępuje wyszukiwarce Google. Lepiej wypada w przypadku informacji o korkach.

Hyundai I30 1.6 CRDI - oczekiwanie na połączenie online pojawia się od czasu do czasu mimo pełnego zasięgu LTE Foto: Tomasz Okurowski / Onet
Hyundai I30 1.6 CRDI - oczekiwanie na połączenie online pojawia się od czasu do czasu mimo pełnego zasięgu LTE

Serwis informacji drogowych działa lepiej niż bezpłatne TMC. W trakcie jazdy możemy sprawdzić na mapie lokalizacje korków (z uwzględnieniem kierunku jazdy). W godzinach szczytu nawigacja dość często proponowała alternatywną trasę. Zanim podejmiemy decyzję, możemy porównać przebieg tras i sprawdzić gdzie występują utrudnienia. Pod tym względem fabrycznej nawigacji w i30 bliżej do aplikacji w telefonach niż mogłoby się wydawać.

Telefon i ładowanie bezprzewodowe

Sprawdziliśmy też ładowarkę indukcyjną. Telefon nie przesuwa się w trakcie jazdy, więc nie ma problemu z ładowaniem. Po 30 minutach pracy telefonu w trybie hotspotu (udostępnianie internetu poprzez WiFi co wiąże się z dużym poborem energii) doładowaliśmy akumulator o ok 15 proc. Po 30 minutach ładowania telefon jednak wyraźnie się nagrzał. Czy równie dobrze zniesie dłuższą podróż z ładowaniem? Sprawdzimy.

Hyundai I30 1.6 CRDI - dane o samochodzie pobieraliśmy także z gniazda OBD2. Wykorzystaliśmy moduł TomTom Curfer Foto: Tomasz Okurowski / Onet
Hyundai I30 1.6 CRDI - dane o samochodzie pobieraliśmy także z gniazda OBD2. Wykorzystaliśmy moduł TomTom Curfer

Dziennik testu:

Przebieg: 5219 km

Spalanie – 7,7 l/100 km

Usterki: brak

Hyundai i30 Wagon 1.6 CRDI - dane techniczne:

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 1582 cm3, R4, turbo diesel
Moc 136 KM przy 4000 obr./min
Moment obrotowy 300 Nm przy 1750-2500 obr./min
Skrzynia biegów i napęd 7-biegowa aut., napęd na przód
Prędkość maksymalna 200 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,6 s
Średnie zużycie paliwa 4.3 l/100 km (producent)
Cena 113 350 zł