Topowa odmiana Mercedesa CLA rysuje się głównie w czarno-białych barwach. Nie, nie chodzi o to, że mamy do czynienia z nudnym modelem o nieciekawym designie. Wręcz przeciwnie – te dwie kontrastujące z sobą barwy podkreślają agresywny image auta. Ciekawym dodatkiem są opcjonalne czerwone zaciski hamulcowe.

W takiej samej tonacji kolorystycznej utrzymano wnętrze CLA. Środek pojazdu sprawia wrażenie dobrze dopasowanego kombinezonu. To zasługa foteli, których wydatne boczki szczelnie przylegają do ciał jadących, i… niestety, niezbyt przestronnego wnętrza – na brak miejsca na nogi oraz nad głowami będą narzekali przede wszystkim podróżujący w tylnym rzędzie siedzeń.

Foto: Adam Mikuła / Auto Świat

Prowadzący ma więcej powodów do radości – nie tylko z racji udanej stylistyki i sportowych foteli, lecz także za sprawą wygodnej pozycji za kierownicą i przede wszystkim dzięki świadomości, że to on po uruchomieniu silnika będzie dowodził stadem 360 KM. Jednak uważajcie, bo w tym przypadku macie do czynienia z narowistymi końmi mechanicznymi, których okiełznanie wymaga czujności.

Po mocnym wciśnięciu pedału gazu samochód gwałtownie rusza, a jednocześnie plecy pasażerów są wręcz wbijane w oparcia siedzeń. Po sprincie trwającym zaledwie 4,6 s wskazówka prędkościomierza dociera do 100 km/h, a rozpędzaniu auta towarzyszy efektowny dźwięk układu wydechowego. Świetne przyspieszenie CLA AMG nie jest wyłącznie zasługą mocnej jednostki napędowej. W dynamicznej jeździe pomaga również automatyczna skrzynia, która w mgnieniu oka włącza kolejne przełożenia.

Do dynamicznego startu niezbędna jest doskonała trakcja. To kolejna cecha, która sprawia, że Mercedes CLA AMG nie uznaje żadnych kompromisów. Napęd na obie osie tak dozuje moment obrotowy, żeby każde z kół miało optymalną przyczepność, a tym samym ogranicza straty spowodowane ich buksowaniem. Inżynierowie nie pozwolili sobie na żadne kompromisy także w zestrojeniu zawieszenia.

Foto: Adam Mikuła / Auto Świat

Tu nie ma mowy o nawet najmniejszym ukłonie w stronę kierowców ceniących komfort. Twardy jak deska układ jezdny spodoba się wyłącznie tym, którzy liczą na perfekcyjne prowadzenie na zakrętach. Pod tym względem samochód przypomina gokart – nawet w trakcie pokonywania ostrych łuków sprawia wrażenie przyklejonego do nawierzchni, poza tym wystarczą niewielkie wyboje, żeby CLA AMG zaczęło na nich nieprzyjemnie podskakiwać. Podczas codziennej jazdy takie zachowanie pojazdu potrafi być męczące. Natomiast zestrojenie podwozia świetnie nadaje się do szaleństw na torze – tutaj radość z prowadzenia będzie stuprocentowa.

Nasza ocena

Doskonałe auto na tor. Gdybym szukał auta do zabawy na torze, CLA AMG byłoby z pewnością na liście moich życzeń. Samochód nie tylko jest szybki, lecz także świetnie zachowuje się na zakrętach. Tyle że wyjątkowo twarde zawieszenie sprawia, że codzienna jazda nim staje się udręką.

Silnik-typ/cylindry/zawory t.benz./R4/16
Pojemność 1991
Moc maksymalna 360/6000 KM/obr./min
Moment obrotowy 450/2250 Nm/obr./min
Pojemność bagażnika 470 l
Zbiornik paliwa 56 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 4630/1777/1432 mm
Przysp. 0-100 km/h 4,6 s
Skrzynia/napęd aut. 7/4x4
Prędkość maksymalna 250 km/h
Średnie spalanie 6,9 l/100 km
Cena 224 500 zł