Pierwsza Honda Civic kombi (Aerodeck) pojawiła się 1998 roku. Mimo swojego praktycznego charakteru, model ten nie cieszył się zbytnią popularnością ze względu na swój nieciekawy wygląd. Jej produkcję zakończono w 2001 roku. Honda na kolejne kompaktowe kombi kazała czekać 12 lat. Podobnie jak Honda Civic Aerodeck obecna generacja Civica kombi (Tourer) produkowana będzie w otwartej w 1985 roku, brytyjskiej fabryce Hondy – Honda of the UK Manufacturing Ltd. (HUM) w Swindon.

Nie tylko pojemny, ale i praktyczny

Przed decyzją o wznowieniu produkcji nowego modelu Honda przeprowadziła wnikliwe badania oczekiwań klientów wobec aut z nadwoziem kombi. Wybierając samochód z praktycznym nadwoziem klienci zwracali uwagę na:

- wielkość bagażnika

- praktyczne rozwiązania ułatwiające przewóz różnego rodzaju bagaży

- przestronne i wygodne wnętrze zarówno dla kierowcy jak i pasażerów

- łatwość manewrowania

- dobre osiągi i niskie zużycie paliwa

Cechy te były prioretytowe przy projektowaniu Civica Tourera. Szerokie, niskie nadwozie kombi skrywa jedną z najbardziej przestronnych kabin w segmencie C (1431 mm między przednimi fotelami na wysokości ramion oraz 795 mm między oparciem fotela kierowcy a siedziskiem tylnego fotela). Auto oferuje najbardziej pojemny bagażnik w swojej klasie. Przy podniesionych oparciach przedział bagażowy pomieści 624 litrów ładunku (pomiar do wysokości rolety bagażnika), co pozwala na transport trzech dużych walizek przy zaciągniętej rolecie. Po złożeniu siedzeń, pojemność przedziału bagażowego wzrasta do 1668 litrów (pomiar do linii dachu).

Pojemność/model Honda Civic Tourer VW Golf kombi Opel Astra kombi Toyota Auris Touring Sports Ford Focus Tournier
standardowa 624 l 605 l 500 l 530 l 490 l
po złożeniu siedzeń tylnej kanapy (maksymalna) 1668 l 1620 l 1550 l 1658 l 1516 l

Zbiornik paliwa w modelu Civic Tourer umieszczono centralnie pod przednimi fotelami, a siedzenia tylnej kanapy zapatrzono w znany z modelu Jazz system Magic Seats - umożliwiający pionowe ustawienie siedziska i uzyskanie w ten sposób dodatkowej przestrzeni ładunkowej. Kolejne praktyczne aspekty nowego kombi Hondy to:

- roleta bagażnika składana jednym ruchem ręki,

- siatak mocująca w bagażniku,

- niski próg załadunku,

- płaska podłoga bagażnika po złożeniu oparć tylnej kanapy,

- 117-litrowy schowek pod podłogą bagażnika

Elektronika zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy

W Civicu Tourer nowość stanowią liczne elektroniczne systemy wspomagające kierowcę: czujnik martwego pola, system ostrzegający o ryzyku kolizji, line assist, układ sterowania światłami drogowymi, system awaryjnego hamowania w mieście, układ rozpoznawania znaków drogowych, ostrzeżenie o pojazdach nadjeżdżających z kierunku poprzecznego.

Zobacz jak działają elektroniczne systemy w nowym Civicu Tourer

Zmodyfikowane zawieszenie

Konstrukcję przedniego zawieszenia kół (opartą na kolumnach McPhersona) oraz tylną belkę skrętną,Civic Tourer dzieli z 5-drzwiowym modelem. Modyfikacji poddano jednak charakterystykę tłumienia przednich amortyzatorów, co pozwoliło poprawić komfort jazdy. W nowym modelu zmodyfikowano również charakterystykę pracy układu kierowniczego ze wspomaganiem elektrycznym (EPS), dzięki czemu samochód prowadzi się równie przewidywalnie zarówno na krętej, wąskiej drodze, jak i na autostradzie, dając kierowcy poczucie pewności i bezpieczeństwa.

Jednostki napędowe

W Civicu Tourer dostępne będą do wyboru dwie wersje silnikowe: benzynowa 1.8/142 KM i wysokoprężna 1.6 i-DTEC 120 KM.

Hondę Civic Tourer będzie można zamówić z silnikiem 1.8 i-VTEC w wersji z przekładnią manualną lub automatyczną. Jednostka ta emituje do atmosfery od 148 g CO2 na kilometr i wykorzystuje system zmiennych faz rozrządu VTEC. Motor ten projektowano jako część niezawodnego, taniego w obsłudze serwisowej układu napędowego. Rozruch silnika jest szybki i pewny, zmiany biegów łagodne, a kontrolowanie mocy łatwe i przewidywalne. Przyspieszanie i hamowanie silnikiem odbywa się płynnie, zarówno w ruchu miejskim, jak i na podmiejskiej drodze. To samo ma miejsce w czasie jazdy autostradowej.

Nowy silnik wysokoprężny 1.6 i-DTEC to pierwsza w Europie jednostka z serii Earth Dreams Technology. Głównym założeniem konstrukcyjnym nowej generacji jednostek Earth Dreams Technology jest osiągnięcie imponującego kompromisu pomiędzy zapotrzebowaniem na paliwo i osiągami, co z pewnością ma miejsce w przypadku modelu Civic Tourer. Najlżejszy silnik w tej klasie generuje do 300 Nm momentu obrotowego oraz emituje poniżej 99g CO2 na kilometr.

Kiedy w sprzedaży

Honda Civic w wersji kombi pojawi się na polskim rynku na początku 2014 roku (pod koniec lutego). Cena auta będzie prawdopodobnie większa o ok. 1000 euro w stosunku do wersji 5-drzwiowej.