Trzeba przyznać, że 150 KM to obecnie – w przypadku 2-litrowego diesla VW – wartość skromna. W cenniku są przecież odmiany 190- i 240-konna. „Mały” diesel współpracujący z przekładnią DSG to oferta dla spokojnych kierowców. Spokojnych, ale... bez przesady.

Volkswagen Passat 2.0 TDI - nada się i do miasta

Jak na przekładnię dwusprzęgłową, DSG w testowym Passacie pracuje jedwabiście płynnie. Da się tym autem bez irytacji jeździć w zatłoczonym mieście, w zależności od preferencji korzystając z funkcji automatycznego hamulca postojowego (funkcja Auto Hold – po całkowitym zatrzymaniu hamulec postojowy sam się uruchamia, naciśnięcie pedału gazu zwalnia go) albo bez niej. Wyłączanie „holda” jest niezbędne przy parkowaniu. Co każdego prędzej czy później wkurzy, to system start-stop: może nawet i działa płynnie, w zestawieniu z przekładnią DSG auto nie gaśnie przy ruszaniu, ale to opóźnienie i dźwięk silnika katowanego rozrusznikiem na co drugich światłach... Owszem, start-stop wpływa na oszczędność paliwa, korzystając z niego, można przemknąć przez warszawskie korki przy średnim spalaniu poniżej 7 l/100 km, ale... VW wie, że start-stop wkurza, dlatego wyłącznik tego ustrojstwa umieszczono w najlepszym możliwym miejscu: przy lewarku przekładni, od strony kierowcy – zawsze pod ręką. Po kliknięciu w przycisk spalanie rośnie, w mieście w zależności od warunków o litr na 100 km lub więcej, ale komfort ma swoją cenę. W każdym razie masz wpływ na to, ile auto spala, a pod nogą, niemal niezależnie od warunków, tyle momentu obrotowego, że w mieście z całą pewnością go nie zabraknie.

Volkswagen Passat 2.0 TDI - w konfrontacji z hybrydą

Przewaga diesla nad hybrydą to jego uniwersalność. Owszem, w mieście pali więcej, ale o ile więcej? Weźmy takiego Forda Mondeo z napędem hybrydowym: w mieście, przemykając na zmianę przy użyciu napędów spalinowego, elektrycznego lub obu naraz, pali jakieś 6 litrów na setkę, nawet minimalnie mniej, jeśli śledzisz ekran-samouczek, hamujesz z rozmysłem, starając się za każdym razem maksymalnie wykorzystać energię z hamowania, przyspieszając tak łagodnie, by nie „budzić” benzyniaka. Umówmy się: jeśli tak samo delikatnie i roztropnie postępujemy z Passatem 2.0 TDI, to spali w mieście minimalnie ponad 6 l na „setkę”. Jest o co kopię kruszyć? Owszem, zwykle pali więcej, ale to dlatego, że sprawniej się nim przyspiesza i osiąga wyższe prędkości. Znacznie taniej da się jeździć Priusem, ale jednak bagażnik, komfort i ogólna użyteczność auta są niższe. Gdybym był taksówkarzem, brałbym Priusa. Ponieważ zdarza mi się jednak wyjeżdżać autem na wakacje, Prius nie wchodzi w rachubę. Mocnej, luksusowej hybrydy nie kupię, bo za droga, a i w wielu wypadkach spalanie wysokie, a zbiornik paliwa mały – czyli bez sensu. Takie auta przecież nie po to są, by oszczędzać paliwo i środowisko, lecz po to, by móc wjechać fajnym autem do centrum miasta, gdzie diesle nie mogą. W Polsce to i tak nie działa w ten sposób.

Volkswagen Passat 2.0 TDI - autostrada: na diesla nie ma mocnych

Teraz wyjedźmy za miasto: jeśli przyciśniemy popularną hybrydę, w środku zaczyna się robić głośno, im szybciej jedziemy, tym bardziej układ napędowy traci temperament, tym bardziej staje się nieprzyjemny albo nieekologiczny, 140 km/h to już czasem za dużo. Albo, albo: ta część hybryd, która nastawiona jest na oszczędność, przy prędkościach autostradowych jeździ marnie, a ta, która stawia na komfort i osiągi, pali jak smok. Niektóre hybrydy to auta wręcz idealne dla kierowców z chorym pęcherzem: zatrzymujesz się co 2 godziny na tankowanie i niby przy okazji idziesz do WC. Przy 140 km/h nasz Passat z „małym” dieslem pali ok. 6,5 litrów na „setkę”, do baku da się upchnąć ponad 60 litrów. Jeśli chwilami zwalniasz, bo ruch gęsty, chwilowe zużycie paliwa spada (przy 90 km/h poniżej 4 l/100 km) i w sumie na tankowaniu pokonujesz 900-1000 km.

Ale dajmy na to, że „ciągniesz” po autostradzie 180 km/h – wtedy spalasz 8-8,5 l ON na „setkę”. Dla popularnej hybrydy to prędkość za wysoka, a dla mocnej, jakie trafiają się w modelach klasy premium, oznacza to wir w baku.

Dlatego Passat „w tedeiku” jest tak samo pożądany dziś, jak 10 lat temu. Testowy egzemplarz w ciągu 2 miesięcy przejechał już prawie 11 tys. km. Każdy, kto jedzie w trasę, go chce. Przypadek?

Volkswagen Passat 2.0 TDI 150 KM DSG – dane techniczne:

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 1968 cm3, R4, turbodiesel
Moc 150 KM przy 3500-4000 obr./min
Moment obrotowy 340 Nm przy 1750-3000 obr./min
Skrzynia biegów i napęd 7-biegowy automat DSG, napęd na przód
Prędkość maksymalna 216 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,9 s
Średnie zużycie paliwa 4,6 l/100 km (producent)
Masa własna 1544 kg
Cena od 114 390 zł, 151 590 zł (wersja Highline), 175 530 zł (auto testowe)