Wybierz samochód

Toyota Camry Solara

Toyota Camry Solara to samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany na rynek północnoamerykański. Auto pojawiło się na rynku w 1998 roku jako następca dla modelu Camry Coupe. W zależności od rynku, auto znane było także jako Solara oraz Mark V. W rzeczywistości była to 2-drzwiowa wersja Toyoty Camry, która występowała w nadwoziu coupe oraz jako kabriolet.

Konstrukcyjnie pojazd oparty był na Camry piątej generacji. Z zewnątrz Toyota Camry Solara nieco różniła się od limuzyny – miała dostojniejsze linie oraz elegantsze kształty. W środku, podobnie jak w limuzynie, dominowała skóra i drewno, a wyposażenie stało na wysokim poziomie. Pod koniec 2001 roku zarządzono facelifting. Auto otrzymało nowy grill, reflektory oraz tylne światła. Oprócz tego drobne zmiany zaszły także we wnętrzu (kierownica), oraz w wyposażeniu.

Dodatkowo dotychczasowy 2,2-litrowy silnik 137-konny został zastąpiony 157-konną jednostką 2.4 Oprócz tego dostępny był także silnik 3.0 V6 legitymujący się mocą 203 KM. Moc kierowana była przednie koła za pomocą 4- lub 5-biegowego „automatu” bądź 5-stopniowej przekładni manualnej.

W 2004 roku pojawiła się II generacja Toyoty Camry Solara. Konstrukcyjnie bazowała ona następnej, czyli VI generacji Toyoty Camry. Podobnie jak w poprzedniku, auto dostępne było zarówno jako 2-drzwiowe coupe jak i cabrio. Również i ona różniła się nieco od swojego pierwowzoru, jednak podobieństw było więcej niż w przypadku pierwszej odsłony. Dodatkowo przez specyficzne zakończenie linii w okolicy bagażnika, można było odnieść wrażenie iż auto jest nieproporcjonalne i niezgrabne.

W 2006 roku dokonano niewielkich zmian – napis „Solara” na tylnej klapie widniał od tej pory w innej czcionce, zmieniono tylne światła, dodano spojler, a światło cofania przewędrowało na zderzak. Do napędu służyły benzynowe silniki 2.4 R4 oraz 3.0 V6 generujące kolejno 157 oraz 225 KM. Napęd przenoszony był na przednią oś. Wybór skrzyni biegów pozostał taki sam jak w poprzedniej odsłonie. Pod koniec 2008 roku zakończono sprzedaż wersji coupe Toyoty Camry Solara, a pół roku później odmiany cabrio.

Z uwagi na coraz gorsze wyniki sprzedażowe, zdecydowano nie wprowadzać do produkcji kolejnej generacji modelu.

Toyota Camry Solara - generacje

Które kombi z dieslem jest najlepsze?

Toyota Camry Solara I (1998 - 2003)

Które kombi z dieslem jest najlepsze?

Toyota Camry Solara II (2003 - 2009)

Toyota Camry Solara - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!