Wybierz samochód

Toyota Previa

Ikona samochodu

Toyota Previa to kompaktowy minivan produkowany przez japoński koncern. Auto pojawiło się w 1990 roku jako następca modelu Van, a w zależności od rynku, stosowano także nazwę Estima oraz Tarago. Początkowo auto zostało zaprojektowane z myślą o amerykańskim rynku, jednak gdy zauważono iż lepiej radzi sobie na innych kontynentach, postanowiono w USA wprowadzić większą Siennę.

Previa charakteryzowała się 4-drzwiowym nadwoziem z tylnymi, przesuwanymi drzwiami. Co ciekawe, aby zakwalifikować się do niższej grupy podatkowej w rodzimym kraju, producent przewidział specjalnie dostosowaną wersję (Lucida lub Emina), która była węższa (o 11 cm) i krótsza (o 7 cm) od oryginalnej.

Silnik auta został zamontowany za przednią osią (czyli teoretycznie rzecz biorąc, centralnie), a moc przekazywana była na tylną oś. Występowały także odmiany z napędem All-Trac (na 4 koła). Wnętrze było bardzo przestronne i mogło pomieścić 7 lub 8 osób (w zależności od wersji).

Do napędu natomiast posłużył 2,4-litrowy benzyniak generujący 132 lub 160 KM, oraz 2,2-litrowy turbodiesel o mocy 100 KM. Do wyboru był 4-biegowy automat oraz 5-stopniowa przekładnia ręczna.

W 2000 roku w salonach pojawiła się 2. generacja Previi. Oprócz stylistyki (która pozostała w stylu amerykańskim), auto miało nieco większy rozstaw osi, jednak całkowita długość (i wysokość) uległa zmniejszeniu. Dużą, i na pewno bardzo istotną zmianą, było dodanie kolejnych przesuwanych drzwi, po drugiej stronie. Dzięki powiększeniu rozstawu osi, zwiększyła się także przestrzeń wewnątrz auta, gdzie bez zmian mogło podróżować 7 lub 8 pasażerów.

Główną zmianą konstrukcyjną było przeniesienie silnika przed przednią oś, oraz napęd na przednie koła. Opcjonalny napęd na obie osie dalej był dostępny. Podstawowym silnikiem był 2,4-litrowy benzyniak generujący 156 KM. Większa jednostka benzynowa (dostępna w Japonii) o pojemności 3 litrów (V6) dysponowała mocą 220 KM, a 2-litrowy turbodiesel rozwijał 116 KM.

Oprócz tego na niektórych rynkach dostępna była także wersja hybrydowa (Hybrid Synergy Drive), która była jednocześnie pierwszym hybrydowym pojazdem w tej klasie. W zależności od wersji silnikowej, dostępny był 5-biegowy manual, 4-stopniowy automat lub, dla hybrydowej odmiany, bezstopniowa przekładnia CVT.

W 2006 roku pojawiła się 3. odsłona minivana Toyoty. Zmiany dotyczyły przede wszystkim nadwozia, które zostało znacznie unowocześnione. Pod maską natomiast zabrakło silnika wysokoprężnego. Bez zmian pozostało umiejscowienie silnika oraz napęd na przednią oś (opcjonalnie na 4 koła).

Do napędu Previi posłużył 2,4-litrowy silnik generujący 170 KM lub 3-litrowa V6-ka o mocy 271 KM. Do wyboru był 6-biegowy automat lub bezstopniowa przekładnia CVT.

Ze względu na duża konkurencję (szczególnie cenową) na rynku europejskim, Toyota podjęła decyzję o zakończeniu importowania Previi na Stary Kontynent.

Toyota Previa - generacje

Toyota Previa - powiązane artykuły