W 2016 r. najpopularniejsze były sedany – tak wynika z danych dostarczonych nam przez znany serwis ogłoszeniowy. Aut tego typu szukało ok. 25 proc. osób, które zaznaczyły rodzaj nadwozia w wyszukiwarce.

Sedany są popularne

Dane, które prezentujemy, dotyczą trzeciego kwartału 2016 r., ale tendencje

były przez cały rok podobne. Otomoto.pl sprawdziło wyszukiwania w najpopularniejszej grupie cenowej, czyli do 30 tys. zł. To właśnie takie auta prezentujemy w naszym zestawieniu, bazującym na dostarczonych danych.

Wśród popularnych sedanów dominują auta niemieckie

Oczywiście, musieliśmy ograniczyć się do konkretnych modeli, na szczęście wśród dostępnych informacji były też mówiące o tym, które roczniki danego modelu najczęściej wystawiano na sprzedaż, i to na ich podstawie ustaliliśmy popularne generacje. Zweryfikowaliśmy tylko fakt, że serwis na 10. miejscu umieścił Skodę Octavię, a ta przecież ma nadwozie liftback, a nie sedan. Zmieniliśmy zatem ten model na Opla Vectrę, który pojawił się na wysokim miejscu wśród aut najczęściej wystawianych na sprzedaż w 2016 r.

Więcej benzyniaków

Zauważalną tendencją na rynku wtórnym, która ma swoje odbicie też w tym zestawieniu, jest to, że maleje popularność aut wysokoprężnych. Coraz częściej kupujemy samochody z benzyniakami.

Naszym zdaniem

Popularność sedanów zaskoczyła nas

Przez wiele lat wybieraliśmy głównie kombi w dieslu. Teraz tendencje nieco się zmieniają i coraz częściej decydujemy się na nadwozie sedan i silnik benzynowy. Rynek używanych aut w Polsce odpowiada na te potrzeby, bo nie brakuje na nim ciekawych sedanów w cenie do 30 tys. zł. Ostrożność jest jak zwykle wskazana, szczególnie w przypadku nowszych konstrukcji prestiżowych marek, gdyż koszty ich napraw są wysokie.