Wśród samochodów o sportowym usposobieniu oferowanych na rynku wtórnym można przebierać. W każdym przedziale cenowym znajdziecie ciekawe auta. Niektóre modele kosztują już tak mało, że często do głowy przychodzi myśl: a może by tak zrealizować swoje marzenia (w niektórych przypadkach z młodości) i kupić sportowe auto, takie tylko do zabawy? Nie mamy nic przeciwko, tyle że właśnie w klasie pojazdów sportowych – jak w żadnej innej! – rzadko zdarzają się tanie i dobre samochody.

Osiągi zawsze kosztują, i to niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z tanim, drogim, mocnym lub bardzo mocnym, starym czy stosunkowo młodym autem. Postanowiliśmy więc wytypować 19 aut sportowych (z wielu ciekawych propozycji!) w różnych przedziałach cenowych, którymi warto się zainteresować na rynku wtórnym. Dobierając je, staraliśmy się znaleźć złoty środek w każdej kategorii cenowej i zamieścić „sportowców” z różnych klas, z różnymi rozwiązaniami napędu.

Jedne kuszą oryginalnym wyglądem, inne ogromną mocą, świetnym prowadzeniem bądź kapitalną trakcją! W sumie każdy powinien znaleźć coś dla siebie, ale pamiętajcie – nie każdego stać na jeżdżenie samochodem sportowym z prawdziwego zdarzenia. Na myśli nie mamy tu samego zakupu, bo na nim wydatki rzadko się kończą.

Choć auta sportowe są konstruowane z uwzględnieniem specyficznego sposobu ich eksploatacji, wytrzymałość podzespołów ma granice. Dlatego szczególnie ważny w tej kategorii jest regularny i fachowy serwis. Ponieważ obsługa techniczna pojazdów sportowych wymaga wykwalifikowanego mechanika, często lepsza okazuje się udokumentowana historia z fachowego niezależnego warsztatu niż stemple z ASO.

Kolejna sprawa to stan techniczny. Jedynie „sportowiec” w świetnej kondycji da wam prawdziwą satysfakcję z jazdy. Radzimy więc wszystko dokładnie sprawdzić, bo właśnie w przypadku mocnych aut ryzyko zakupu powypadkowego samochodu, do tego niedbale naprawionego, jest bardzo duże! Warto też poszperać np. na forach internetowych zrzeszających fanów modelu.

Oprócz sprawdzenia opinii użytkowników o danym egzemplarzu, możecie dowiedzieć się, że osoba sprzedająca i jej egzemplarz są znane na forum.

Uważajcie też na pojazdy po modyfikacjach. Owszem, nie dyskwalifikujemy takich aut, szczególnie gdy przeróbki są fachowe, a części mają wysoką jakość, ale przecież nikt nie modyfikuje „sportowca” po to, by jeździć w tempie spacerowym po zakupy.

I na koniec: szukajcie pojazdów od pierwszych nabywców, regularnie serwisowanych przy użyciu markowych części. Zakup auta sportowego zawsze musi być poprzedzony bardzo szczegółową weryfikacją stanu technicznego przez mechanika znającego się na rzeczy. Pamiętajcie, że nie ma używanych aut sportowych w stanie „jak nowe”.

Ich właściciele kupowali je dla osiągów, trzeba więc założyć, że je wykorzystywali. Nie liczcie też na okazje cenowe, bo zdarzają się niezwykle rzadko (zdecydowanie rzadziej niż w przypadku aut innych klas!). Dobry samochód sportowy musi trochę kosztować, dlatego też w naszym zestawieniu nie proponujemy najtańszych egzemplarzy danego modelu!