Jesienią 2010 r. na nasz redakcyjny parking zawitał Renault Grand Scénic w wersji wyposażeniowej Privilge Energy, z silnikiem 1.9 dCi/130 KM pod maską. Poza nawigacją GPS (nigdy nie wiadomo, gdzie los nas znowu rzuci!) na pokładzie znalazły się m.in. kamera cofania i panoramiczny szklany dach. Cena 96 250 zł – większość konkurencyjnych vanów z tak bogatym wyposażeniem jest znacznie droższa, a także mniej stylowa.

Renault Grand Scenic - Udany projekt nadwozia

Opływowe nadwozie Renault Grand Scenic z charakterystycznymi tylnymi lampami przypadło do gustu nawet tym testującym, którzy normalnie za vanami się nie oglądają. Świetne auto na rodzinne wypady za miasto!

Chwalono też dobrą widoczność. Przednie słupki są cienkie i nie ograniczają pola widzenia, a podczas manewrowania tyłem pomagają kamera i czujniki parkowania – skomentował jeden z redaktorów. W pięcioosobowej konfiguracji auta bagażnik ma pojemność aż 678 l. Dzięki temu wózki dziecięce da się przewieźć bez konieczności rozkładania ich na części.

Drugi rząd siedzeń można też wymontować – efekt to 2083 l przestrzeni ładunkowej i... telefony od dawno niewidzianych przyjaciół, którzy akurat potrzebują pomocy w przeprowadzce.

Renault Grand Scenic - zespół napędowy

Francuski van też zyskał wielu przyjaciół. 130-konny diesel jest cichy podczas jazdy miejskiej, w zasadzie nie ma turbodziury i okazuje się wystarczająco szybki na autostradzie.

Co ciekawe, nawet mocno pogoniony Scénic potrafił zachować umiar w zużyciu paliwa, a w trakcie spokojnej jazdy udało się zejść poniżej 6 l/100 km. Średnia z całego testu to 7,4 l/100 km. To coś w rodzaju środka uspokajającego na kołach.

Najwięcej zastrzeżeń zgłaszali testujący o dynamicznym usposobieniu: „gumowaty” układ kierowniczy i zbyt komfortowe zawieszenie. Dostało się też zbyt krótkim siedziskom. Natomiast chwalono: dobrą pozycję za kierownicą, odporną na zabrudzenia tapicerkę i dużą liczbę pomysłowych schowków. Kilka z nich umieszczono w podłodze – niestety, utrzymanie jej w czystości było irytująco problematyczne.

Największe znaczenie w naszym „salonie na kołach” ma jednak ergonomia kokpitu. Umieszczony centralnie cyfrowy prędkościomierz jest jeszcze całkiem OK, ale zarówno obrotomierz – z jasnoniebieskimi cyframi na jasnym tle – jak i przyciski do regulacji ogrzewania foteli (umieszczone niewygodnie nisko przy podłodze) wymagają przyzwyczajenia.

Do tego niektórzy testujący narzekali na zbyt duże wymiary karty systemu Hands Free, ale nie jest to nic przesadnie irytującego.

Cierpliwości nie wystarczyło nam natomiast w wypadku przestarzałej nawigacji Carminat (TomTom). Zbyt wolna, nie pozwala omijać korków, nielogiczna w obsłudze – czytamy w dzienniku testowym. Przy okazji liftingu (2012 r.) Francuzi zastosowali więc nowy typ nawigacji.

Jeśli chodzi o wyposażenie, to i na nim upływ czasu odcisnął swe piętno. Niektóre plastikowe elementy wnętrza zaczęły się chybotać, a lusterka podczas składania skrzypiały niczym stary tapczan. Także tapicerka pod koniec testu straciła nieco ze swego blasku, ale nie miała z nami łatwo.

W tej kwestii Francuzi osiągnęli już naprawdę wysoki poziom i nie mają czego się wstydzić. Końcowy demontaż wypadł równie pozytywnie, jak cały test. Rzeczoznawca nie zgłosił żadnych istotnych zastrzeżeń – ani do mechaniki, ani do stanu karoserii. Jedyna poważniejsza awaria, z jaką się zetknęliśmy, to usterka czujnika monitorującego pracę filtra cząstek stałych.

Renault Grand Scenic - Podsumowanie

To od tego modelu pod koniec lat 90. XX w. wszystko się zaczęło, ale wygląda na to, że szybko się nie skończy. Przynajmniej dla Renault. Połączenie atrakcyjnej ceny, solidnej techniki i praktycznego wnętrza sprawia, że Grand Scénic to jeden z najciekawszych kompaktowych vanów. Podczas testu nic się nie popsuło, a francuska elektronika tylko raz odmówiła współpracy (czujnik filtra FAP).

Renault Grand Scenic - dane techniczne

Sil­nik – typ/cy­lin­dry/zawory t.diesel R4/8
Po­jem­ność sko­ko­wa (cm3) 1870
Moc mak­s. (KM/obr./min) 130/3750
Mak­s. mo­m. ob­r. (Nm/obr./min) 300/1750
Pręd­kość mak­symalna (km/h) 195
Skrzy­nia bie­gów man. 6
Hamulce: przód/tył tw/t
Dł./szer./wys. (mm) 4573/1845/1675
Ogumienie 205/55 R 17
Masa własna/ładowność (kg) 1500/515
Bagażnik (l) 678-2083
Poj. zbiornika pa­li­wa (l) 60