Volvo po długiej przerwie produkuje nowoczesne i eleganckie samochody, a Uber rozwija się na całym świecie z prędkością światła mimo wielu oporów ze strony firm taksówkarskim. Obie marki znalazły wspólny język oraz cel i podpisały umowę dotyczącą współpracy przy projekcie, w którym wykorzystane będą technologie autonomicznej jazdy. Co to oznacza? Samochody bez kierowców, czyli taksówka-bot. Podstawowy pojazd będzie produkowany przez Volvo i kupowany przez Uber. Volvo i Uber współdzielą koszty projektu opiewającego na 300 milionów dolarów.

Na początku powstanie jeden model, który stopniowo będzie rozwijany. To pozwoli Uberowi wdrożyć swój własny system jazdy autonomicznej do pojazdu Volvo. Z kolei Volvo będzie używało tego samego pojazdu do wdrażania strategii autonomicznej jazdy kolejnej generacji. Projekt Volvo-Uber to niecodzienny i być może milowy krok w branży motoryzacyjnej. Swoje siły łączą bowiem różne gałęzie biznesu, producent samochodów i firmy technologicznej z Doliny Krzemowej.

„Volvo jest jedną z najbardziej progresywnych i nowoczesnych marek samochodowych na świecie. Jest liderem w dziedzinie bezpieczeństwa czynnego i systemach jazdy autonomicznej. Volvo to także producent, którego wiarygodność w dziedzinie bezpieczeństwa jest niezrównana. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że naszym partnerem jest Uber. Współpraca pomiędzy naszymi firmami sprawia, że znajdujemy się w centrum technologicznej rewolucji w przemyśle motoryzacyjnym.” – powiedział Håkan Samuelsson, prezydent Volvo Cars.

Jaki będzie nowy samochód Volvo-Uber? Auto powstanie na architekturze SPA (Scalable Product Architecture), która wykorzystywana jest do tworzenia modeli serii 90: XC90, S90 i V90. Architektura SPA została opracowana, jako część globalnego programu transformacji marki, który kosztował 11 miliardów dolarów. Cały projekt rozpoczął się w 2010 roku i od samego początku był tworzony z myślą o technologii AD, kolejnej generacji aut elektrycznych i rozwiązaniach connectivity.

„Ponad milion ludzi ginie w wypadkach samochodowych każdego roku na Świecie. Tym tragediom może zapobiec technologia – autonomiczne pojazdy. Nie jesteśmy jednak w stanie zrobić tego sami, stąd też inicjatywa partnerstwa z tak legendarną marką, jaką jest Volvo. Volvo jest liderem w rozwoju systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Łącząc możliwości Volvo i Ubera szybciej sprawimy, aby przyszłość stała się teraźniejszością.” – powiedział Travis Kalanick prezes Ubera.