Tym samym podjęli próbę pobicia rekordu świata, polegającego na przejechaniu 17 752 kilometrów w niecałe 10 dni. Ekipa wyruszyła z Przylądka Północnego.

Zietlow i jego ekipa przejadą przez 19 krajów na trzech kontynentach: Norwegię, Finlandię, Szwecję, Danię, Niemcy, Republikę Czeską, Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię, Turcję, Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Tanzanię, Zambię, Zimbabwe i Południową Afrykę. Aby dotrzeć do Afryki, ekipa poleci z Adany w Turcji do Kairu w Egipcie.

By pobić rekord, członkowie trzyosobowego zespołu będą prowadzić auto na zmianę po pięć godzin, przez 24 godziny na dobę, zatrzymując się wyłącznie na tankowanie.

VW Touareg V6 TDI jest wyposażony w opony Goodyear Wrangler HP do pojazdów SUV i 4x4, niezbędne by sprostać ekstremalnym warunkom klimatycznym i drogowym. Samochód pokona bowiem trasę od mroźnego Przylądka Północnego w Norwegii poprzez góry Etiopii, aż po niesławną „drogę do piekła” w Kenii, czyli 400 kilometrów wulkanicznych skał i żwiru.

„Ekstremalne warunki wymagają wyjątkowych opon. Touareg Zietlowa będzie wyposażony w opony Goodyear Wrangler oferujące doskonałe parametry w każdych warunkach pogodowych i na każdym terenie. A to wszystko dzięki technologii SmartTred Weather Reactive, dzięki której opona dostosowuje się do różnorodnych warunków pogodowych. Ekipa Challenge4 jest w dobrych rękach!” – zapewnił Hans Vrijsen, dyrektor marketingu Goodyear w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

„Spodziewamy się siedemnastu tysięcy kilometrów przygód i wyzwań. Za kierownicą samochodu spędziłem dużą część życia. Dzięki wyposażeniu dostarczanemu przez naszych partnerów, jesteśmy dobrze przygotowani do trudnej podróży i pewni, że dotrzemy do Przylądka Agulhas w niecałe 10 dni” – powiedział Rainer Zietlow, który pobił już szereg rekordów świata w obszarze najszybszych przejazdów i długodystansowej jazdy.

Zietlow przekaże 20 eurocentów za każdy przejechany kilometr na rzecz organizacji dobroczynnejsię SOS Wioski Dziecięcej w Zambii i Tanzanii. Goodyear zobowiązał się przekazać równowartość darowizny Zieltowa na rzecz tej samej organizacji.