Pierwsza generacja Audi A3 miała premierę w połowie 1996 roku i od razu zdobyła wielkie uznanie miłośników hatchbacków. Druga generacja po raz pierwszy zaprezentowana została podczas międzynarodowego salonu samochodowego w Genewie (marzec 2003). Obok dotychczas produkowanych wersji trzy- i pięciodrzwiowych do oferty dołączył kabriolet ze składanym dachem.

Trzecia generacja Audi A3 jest w sprzedaży od 2013 roku w wersji trzydrzwiowej, do której w tym roku dołączyła praktyczniejsza wersja pięciodrzwiowa Audi A3 Sportback oraz czterodrzwiowy A3 Sedan.

Na wrześniowy międzynarodowy salon samochodowy IAA 2013 we Frankfurcie nad Menem niemiecki producent zapowiada premierę Audi A3 Cabriolet, a także koncept MPV oparty na komponentach pochodzących z aktualnej generacji A3.

Nie należy także zapominać o sportowych wersja Audi S3, które produkowane są równolegle z wersjami podstawowymi.

Jubileuszowy - 3 mln egzemplarz, to Audi A3 Sportback 2.0 TDI quattro w białej barwie nadwozia.

Podczas uroczystości w Ingolstadt Peter Mosch, przez Audi AG powiedział m.in. że Audi A3 od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątch minionego stulecia jest jednym z dwóch najważniejszych modeli produkowanych w tym zakładzie i pozwala na stabilne utrzymanie miejsc pracy. W 2012 roku wyprodukowano w Ingolstadt 152 993 Audi A3/S3.