Przed nami siódma i zarazem ostatnia eliminacja Platinum Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2011. Tym ciekawsza, ponieważ odbędzie się poza granicami kraju nad Wisłą, wystartują w niej trzy samochody klasy WRC i kilka historycznych rajdówek, a przede wszystkim wyłoni najszybszą załogę tegorocznych zmagań.Sytuacja punktowa jest na tyle otwarta, że o tytuł Mistrzów Polski będą rywalizować ze sobą reprezentanci trzech zespołów: francuzi Bryan Bouffier/Xavier Panseri, Kajetan Kajetanowicz/Jarosław Baran i Michał Sołowow/Maciej Baran. Kolejność nazwisk na pozostałych miejscach w klasyfikacji generalnej również stoi pod znakiem zapytania.Lista zgłoszeń 37. Rajdu Koszyc nie imponuje, ale też nie zniechęca. Swoją obecność potwierdziło 68 załóg z czego 25 wystartuje w polskim czempionacie (w tym dwie słowackie). Frekwencja Polaków nie jest zbyt wysoka ze zrozumiałego powodu jakim są finanse. Głównie startują zespoły, dla których punkty zdobyte w słowackiej eliminacji pomogą w końcowej klasyfikacji Mistrzostw Polski. Pozostali zawodnicy (m.in. z Czech, Węgier i Francji) będą rywalizować w 6. rundzie Mistrzostw Słowacji oraz 9. rundzie CEZ-FIA.

37. Rajd Koszyc: Kto sięgnie po mistrzowski tytuł? Foto: Auto Świat
37. Rajd Koszyc: Kto sięgnie po mistrzowski tytuł?

Bazą rajdu tradycyjnie są Koszyce, drugie największe miasto naszych południowych sąsiadów. Ciekawostkę stanowi fakt, że w 2009 roku zostało wyróżnione tytułem Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2013. Ceremonia startu odbędzie się w czwartek o godzinie 17:00 w centrum „żelaznego serca Słowacji”. Niestety organizatorzy nie przewidzieli „rozgrzewki” w postaci miejskiego superoesu i rywalizację rozpocznie piątkowy OS 1 Rankovce o godzinie 9:13.Trasę rajdu wyznaczono w trójkącie miejscowości Koszyce, Vranov oraz Slanec i liczy 538 km w tym 152 km to próby sportowe. Pierwszego dnia (piątek) zawodnicy będą mieli do pokonania sześć odcinków specjalnych o łącznej długości 77 km. Z kolei sobota to zaledwie cztery oesy o całkowitej długości 75 km. Meta oraz koronacja zwycięzców odbędzie się w centrum Koszyc o godzine 16:15.

Choć rajd ma charakter kompaktowy, załogi nie powinni narzekać na zróżnicowanie i poziom trudności tras. Śliskie asfalty o zmiennej przyczepności w górach Tokajsko-Slańskich mogą przysporzyć kłopotów, nie tylko w deszczu. Niektóre odcinki przebiegające wąskimi dróżkami są niezwykle kręte z dużą ilością cięć. Inne z kolei to bardzo szybkie partie z długimi łukami po szerokich drogach. Trafiają się także leśne, niezbyt techniczne fragmenty oesów, gdzie zawodnicy będą musieli wykazać się nie lada odwagą.

W związku z oprotestowaniem Subaru Imprezy STI Kajetana Kajetowicza przez Cersanit Rally Team po 68. Rajdzie Polski o czym więcej możesz przeczytać TUTAJ, do tej pory nie pojawił się oficjalny komunikat czy i czym wystartuje aktualny Mistrz Polski. Choć załoga Dynamic Rally Teamu widnieje na liście zgłoszeń w swojej rajdówce, ich udział w imprezie nie został potwierdzony. Jeśli jednak Kajtek myśli o obronie tytułu to musi wziąć udział w rajdzie równie konkurencyjnym samochodem i pojechać na minimum 100% swoich możliwości.

strona 2

37. Rajd Koszyc: Kto sięgnie po mistrzowski tytuł? Foto: Auto Świat
37. Rajd Koszyc: Kto sięgnie po mistrzowski tytuł?

Powracając do sytuacji czołowej trójki w RSMP, teoretycznie największe szanse na tytuł posiada trzykrotny Mistrz Polski Bryan Bouffier, który po odliczeniu najsłabszego wyniku (regulamin zezwala na odrzucenie rundy z najniższą liczbą punktów) wysuwa się na prowadzenie klasyfikacji generalnej z rezultatem 169,5 punkta. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku francuz wygrał w Koszycach i startuje jako faworyt zawodów.

Tuż zanim znajduje się Kajetanowicz (167 pkt.), lecz w związku z zaistniałym protestem, sytuacja ustronianina nie jest jasna. Jeżeli delegat FIA uzna, że Subaru Impreza Dynamic Rally Teamu nie spełnia wymogów homologacyjnych, może anulować wynik Rajdu Polski, co automatycznie wyklucza Kajta z walki o pierwsze miejsce.

Na trzeciej pozycji plasuje się Michał Sołowow ze 141 punktami i prawdę mówiąc szczęście musiałoby się szeroko uśmiechnąć do kielczanina, by sięgnął po upragniony tytuł Mistrza Polski. Czy kontrowersyjny protest ułatwi to zadanie? Czas pokaże. Rajdy to sport nieobliczalny, w którym wszystko może się wydarzyć. Dlatego nie pozostaje nam nic innego jak śledzić wyniki 37. Rajdu Koszyc, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

37. Rajd Koszyc: Kto sięgnie po mistrzowski tytuł? Foto: Auto Świat
37. Rajd Koszyc: Kto sięgnie po mistrzowski tytuł?

Klasyfikacja kierowców RSMP po 68. Rajdzie Polski (do zatwierdzenia przez FIA, w nawiasie ilość punktów po odliczeniu najsłabszego wyniku):

1.Kajetan Kajetanowicz 179 (167) pkt.

2.Bryan Bouffier 169,5 (169,5)

3.Michał Sołowow 164 (141)

4.Tomasz Kuchar 117,5 (103,5)

5.Michał Bębenek 112 (106)

6.Grzegorz Grzyb 108 (108)

7.Wojciech Chuchała 55 (55)

8.Maciej Rzeźnik33 (33)

9.Leszek Kuzaj 31 (31)

10.Jan Chmielewski 27,5 (27,5)

fot. www.bryanbouffier.com, kajto.pl, www.sprt.pl, www.cersanitrally.pl, www.rallye.sk