Głównym celem jest uświadomienie kierowcom, jak ogromne zagrożenie niesie ze sobą prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Akcję zakończy andrzejkowy weekend. W tym roku radomskie patrole "drogówki" zasilił Marcin Dobrociński, aktor polskiej sceny i ekranu.

Podczas tegorocznej akcji policjanci z Radomia będą prowadzić poranne kontrole kierowców, a sprawdzą szczególnie zawartość alkoholu w wydychanym przez nich powietrzu. Jeżdżącym zgodnie z przepisami, policjanci z drogówki będą wręczać podręczne testery trzeźwości. Do kierowców trafi też kilka tysięcy ulotek mówiących o konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu oraz specjalne breloczki DRIvera przypominające o zachowaniu trzeźwości za kierownicą.

Fakty i mity

Trzeba pamiętać, że alkohol powoduje zmniejszenie sprawności umysłowej i fizycznej, ale pijący jest przekonany o podwyższeniu sprawności, niemal o doskonałości działania.

Powszechne opinie o piciu alkoholu przed jazdą samochodem potwierdzają opinie lekarzy. Zespół francuskich naukowców z "Centre Hospitalier Universitaire" w Bordeaux przeprowadził badanie, którego celem było określenie wpływu zmęczenia i spożycia alkoholu na częstość wypadków komunikacyjnych. Spośród 68 tys. przeanalizowanych wypadków przyczyną aż dziesięć procent z nich było zmęczenie kierowcy, a 23 procent spożycie alkoholu przez osobę prowadzącą pojazd.

Zaobserwowano, że zmęczeni i pijani kierowcy ponad 7-krotnie częściej powodują śmiertelne w skutkach wypadki komunikacyjne w porównaniu z trzeźwymi i wypoczętymi osobami siadającymi za kierownicą. Spożycie alkoholu zwiększa ryzyko śmierci ponad 4-krotnie. Wykazano, że najwięcej wypadków, których sprawcami są pijani kierowcy zdarza się w nocy, kiedy rozpoczynają się powroty ze spotkań towarzyskich.

Wyniki badania wykazały, że zmęczenie znacznie wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Zmęczony kierowca ma wydłużony czas reakcji i nie jest w stanie w porę zareagować na nagłe zmiany sytuacji na drodze. Wzmożona senność, ograniczenie widoczności i trudności w skupieniu uwagi sprawiają, że kierowcy tracą panowanie nad pojazdem.

Bezpieczeństwo na drogach jest ważnym problemem społecznym. Brawura i brak wyobraźni powodują, że co roku w wypadkach komunikacyjnych ginie zbyt wielu ludzi. Najbardziej cierpią piesi, którzy podczas zderzenia z samochodem nie mają żadnych szans.

Stężenie alkoholu szybko narasta przez pierwsze 30 minut po spożyciu (przy pustym żołądku połowa dawki wchłania się po kwadransie od spożycia), ale część wypitej dawki wchłania się znacznie dłużej. Może się zdarzyć, że siadając za kierownicą swojego auta mamy tylko 0,1 promila, czyli dopuszczalny poziom alkoholu. Niestety, kwadrans później wynik podnosi się do 0,4, a po kolejnych 15 minutach nawet do 0,8 promila. Warto o tym pamiętać i nie liczyć na pobłażliwość ze strony Policji.

Piłeś - pohamuj się - nie jedź!

Działania Sekcji Ruchu Drogowego KMP Radom wsparł Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie, który pod auspicjami Komisji Europejskiej prowadzi akcję edukacyjną przeciwko prowadzeniu samochodów pod wpływem alkoholu: "Prowadzący-niepijący". Kampania jest realizacją zobowiązań podjętych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie jest organizacją, zrzeszającą producentów piwa, reprezentujących ponad 90 procent polskiego rynku. Jednym z zadań statutowych Związku jest edukowanie w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży i konsumpcji alkoholu. Związek prowadzi działania w imieniu całej branży piwowarskiej i edukuje w dwóch kluczowych obszarach: nie sprzedawanie alkoholu nieletnim oraz nie wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu.

Geneza programu "Prowadzący - niepijący" sięga podpisania przez Browary Polskie, 25.10.2006r., Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (European Road Safety Charter). Europejska Karta to projekt Komisji Europejskiej, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Europie i zmniejszenie o połowę liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w UE do 2010 r. Jako sygnatariusz karty Browary Polskie zobowiązały się w okresie trzech lat (2006-2009) działać na rzecz kształtowania bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym i edukować, by po spożyciu alkoholu nie siadać za kierownicą.

Kampania edukacyjna "Prowadzący - niepijący!" to pierwsza akcja przeciwdziałająca prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu, która jest prowadzona w miejscach, gdzie jest on spożywany: w klubach, pubach i dyskotekach. Jego celem jest zmiana zachowań kierowców oraz zmniejszenie akceptacji społecznej na jazdę samochodem po alkoholu. Dlatego akcja opiera się na działaniach interaktywnych - animacjach prowadzonych w lokalach przez specjalnie przeszkolonych animatorów.

Zero tolerancji dla jazdy po alkoholu!

Tegoroczna akcja to kolejne działania policjantów SRD KMP Radom propagujące bezpieczną jazdę, podczas których funkcjonariuszom towarzyszą znane osoby. Radom odwiedzili już Leszek Kuzaj, Krzysztof Hołowczyc, Martyna Wojciechowska, Jerzy Dudek oraz aktorzy z serialu "Kryminalni".

Dzięki podjętym działaniom do rąk kierowców trafiały już m.in. kamizelki odblaskowe, apteczki samochodowe, trójkąty ostrzegawcze oraz płyty CD z filmem "Eksperyment".