Audi Alpen Tour 2013 rozpoczął się 23 września w Klagenfurcie. Trasa wiedzie przez: Kitzbuhel, Insbruck, Interlaken, Megeve do Monako i z powrotem tą samą drogą. Auta pokonują alpejskie przełęcze, aby potem wspinać się na wysokość ponad 2 tys metrów nad poziomem morza. Każdy etap liczy po ok. 300-400 km, co zajmuje załogom cały dzień.

Trudy pokonywania alpejskch tras wynagradzają m.in. zapierające dech w piersiach widoki. Początek jesieni w Alpach to najpiękniejsza pora.

Okazją do zorganizowania tej niecodziennej wyprawy jest nie tylko prezentacja w terenowych warunkach najnowszego modelu firmy: Q3 w najmocniejszej wersji RS, wyposażonego w silnik o mocy 310 KM. Drugi powód to 30-lecie napędu quattro.

30 lat temu Audi zaprezentowało model Quattro. Auto z napędem na 4 koła od razu zaczęło odnosić sukcesy w sporcie, wygrywając większość rajdów i pozostawiając konkurentów daleko w tyle.

Sukcesy sportowe modelu Quattro skłoniły firmę do wprowadzenia tego rodzaju napędu w modelach cywilnych. Do dziś Audi sprzedało 5 milionów aut z napędem quattro.

W Audi Alpen Tour 2013 oprócz najnowszych Q3 RS biorą udział także historyczne modele Audi Quattro i Audi Sport Quattro z początku lat 80. XX w. To ostatnie wyposażone jest w silnik 2,1 o mocy 306 KM. Osiąga 250 km/h.