Kierowcy motocykli i samochodów osobowych płacą 2 grosze więcej za każdy kilometr, czyli 1 zł więcej za każdy odcinek pomiarowy o długości ok. 50 km. Zamiast 18 zł na każdej bramce zostawimy 19 zł. Przejazd 3 odcinków Autostrady Wielkopolskiej Konin – Nowy Tomyśl kosztuje 57 zł.

Znacznie więcej zapłacą kierowcy pojazdów ponadnormatywnych – za każdy 50-kilometrowy odcinek będą musieli wyłożyć 190 zł, a za 150-kilometrowy przejazd z Konina do Nowego Tomyśla 570 zł!

Dobra wiadomość dla kierowców pojazdów dostawczych i ciężarówek – w ich przypadku opłaty nie zmieniają się. Nie ulegają podwyższeniu opłaty za przejazd końcowego odcinka autostrady A2 Nowy Tomyśl – Świecko (granica państwa).

Konieczność podwyżki opłat tak komentuje Zofia Kwiatkowska – rzeczniczka Autostrady Wielkopolskiej:

„Podwyżka opłat wynika z faktu, że A2 między Nowym Tomyślem a Koninem jest jedynym odcinkiem autostrady A2, który w pełni finansuje i utrzymuje się z pobieranych od kierowców opłat. W przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których opłaty wnoszone przez kierowców pokrywają mniej niż 40% samych kosztów utrzymania, odcinek A2 Nowy Tomyśl – Konin nie jest dotowany z budżetu, ani zwolniony z podatku VAT. Konieczność spłaty zobowiązań, a także realizacji inwestycji związanych z utrzymaniem i rozbudową autostrady wymusza wprowadzanie podwyżek, aby pokryć realne koszty funkcjonowania autostrady".

Ile po podwyżkach zapłacimy za przejazd całego odcinka autostrady A2 z Warszawy do granicy państwa w Świecku?

Do 1 marca opłata za wszystkie odcinki, gdzie są bramki, wynosiła 81,90 zł. Odcinek Warszawa – Stryków jest bezpłatny. Po wprowadzeniu podwyżki, od 1 marca 2017 r. za cały odcinek A2 zapłacimy 84,90 zł. To prawie równowartość 20 euro.

Dla porównania: 2-miesięczna winieta na wszystkie niemieckie autostrady (jest ich ok. 13 tys. km) ma kosztować 22 euro.