• Zakład będzie produkował baterie litowo-jonowe
  • W fabryce ma znaleźć zatrudnienie co najmniej czterysta osób

„W związku z ogłoszeniem na początku tego roku pierwszego zakładu produkcyjnego produkującego materiały katodowe na europejski rynek motoryzacyjny, Umicore wybrało właśnie tę lokalizację w Nysie w Polsce dla tej inwestycji” – czytamy w informacji firmy Umicore.

"To bez wątpienia jedna z największych inwestycji na Opolszczyźnie. Pierwszy tak duży inwestor w strefie Radzikowice w Nysie, która także dzięki takiej inwestycji ma szansę stać się nowym, strategicznym kierunkiem rozwoju naszego regionu. Ta informacja cieszy oczywiście również ze względu na dużą zapowiedzianą liczbę miejsc pracy, wciąż potrzebnych na południu naszego regionu. Ale być może jeszcze bardziej cieszy to, że jest to firma działająca w dziedzinie nowych technologii, stawiająca na badania i rozwój, która może oferować także bardzo wyspecjalizowane miejsca pracy" - podkreśla marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Grupa Umicore podaje w komunikacie, że planowana w Nysie instalacja będzie opierać się na „najnowocześniejszych i zastrzeżonych technologiach produkcyjnych opracowanych w celu spełnienia najwyższych standardów wydajności i jakości w branży motoryzacyjnej”. I dodaje: „Pierwsza faza tej inwestycji została uwzględniona w programie o wartości 660 milionów euro ogłoszonym na początku tego roku i ma rozpocząć dostawy pod koniec 2020 r.”

Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy OCRG informuje, że Umicore rozważał kilkanaście lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodnie, m.in. w Polsce i we wschodnich Niemczech.

Umicore to globalna grupa działająca w branży technologii materiałowych, dostawca m.in. dla branży motoryzacyjnej i maszynowej, rozwijający dział elektormobilności. Wytwarzane przez nią materiały wykorzystywane są w motoryzacji m.in. w bateriach do e-aut. W roku 2017 grupa wygenerowała obrót w wysokości 12,3 miliarda euro. Obecnie zatrudnia 9 700 osób. Umicore działa już na rynku polskim – w 2014 roku zdecydowała o budowie fabryki katalizatorów w Nowej Rudzie. Inwestycja ta warta była 160 mln zł i została otwarta w 2016 roku.