Świat stanął na głowie. By zobaczyć premiery nowych samochodów oraz najnowszych technologii motoryzacyjnych trzeba odwiedzić inne miejsce niż salon samochodowy. W Ameryce wiele premier samochodowych odbywa się podczas targów elektroniki konsumenckiej w Las Vegas. W Europie zaś wypada zarezerwować termin na wystawę Mobile World Congress w Barcelonie. Tam, gdzie producenci elektroniki prezentują najnowsze modele smartfonów i tabletów, BMW zamierza pokazać swoje najnowsze projekty. Nie będzie osamotnione. Niespodzianki szykują także Ford, Mercedes, Peugeot, Seat oraz dostawcy tacy jak Bosch czy Coyote.

Zacznijmy od projektu, który w założeniu niemieckich inżynierów ma rozwiązać problem z dostawami paczek kurierskich. Wspólnie z Amazon Prime BMW pracuje nad systemem, który umożliwi zaplanowanie dostawy paczki w trakcie podróży samochodem. Na podstawie danych z nawigacji będzie można określić najdogodniejsze miejsce odbioru położone wzdłuż trasy. Najdogodniejsze oznacza przy tym nie tylko właściwą lokalizację (np. parking) ale także idealne zgranie czasu z uwzględnieniem danych o korkach i utrudnieniach, by kurier i odbiorca mogli dotrzeć w podobnym czasie. W teorii proste, ale w praktyce?

W BMW będzie można skorzystać z asystenta głosowego Microsoft Cortana
W BMW będzie można skorzystać z asystenta głosowego Microsoft Cortana

W trakcie podróży łatwiej będzie także zamówić stolik w restauracji czy jedzenie z dostawą do domu. W tym celu BMW rozpoczęło współpracę z firmą Microsoft, by wykorzystać asystenta głosowego znanego pod nazwą Cortana (wszystkie zamówienia złożymy wydając komendy głosowe). Współpraca z amerykańską firmą może dziwić, szczególnie z powodu malejących rynkowych udziałów smartfonów z Windows Phone, które już zawierają system Cortana. Niewykluczone jednak, że niemiecka firma zamierza konsekwentnie integrować w swoich samochodach kolejne usługi Microsoft mając przede wszystkim na uwadze rozwiązania dla biznesu (pakiet Office, Exchange). Czy zatem Cortana stanie się alternatywą dla Apple Siri w trakcie jazdy?

Na wizjach świat się jednak nie kończy. Niemcy zapowiedzieli także rozpoczęcie testów nowych usług w ramach BMW Connected. W połowie 2017 roku w Wielkiej Brytanii będzie można skorzystać z funkcji automatycznego powiadamiania o przeglądzie oraz umawiania wizyt w serwisie w przypadku konieczności interwencji mechaników. Zaproszenia będą wpisywane do kalendarza w smartfonie i w samochodzie i automatycznie synchronizowane. Nie trzeba będzie nawet wsiadać do pojazdu, by sprawdzać bieżące informacje. Można je przejrzeć siedząc na wygodne kanapie w domu. Na tym nie koniec.

Prosty system domowej automatyki Amazon Echo przyda się do sterowania samochodem
Prosty system domowej automatyki Amazon Echo przyda się do sterowania samochodem

Dla wygodnickich BMW szykuje jeszcze jedno rozwiązanie: kontrolę samochodu poprzez prosty system domowej automatyki Amazon Echo. W jego ramach można włączać i wyłączać światło w wybranych pomieszczeniach, zmieniać temperaturę czy blokować zamki i kontrolować odtwarzanie muzyki z sieciowych serwisów takich jak Spotify. Teraz będzie można także zapytać o poziom paliwa, włączyć wentylację w kabinie czy zablokować zamki w drzwiach i klapie. Wystarczy tylko wypowiedzieć odpowiednie polecenie do aktywnego głośnika Amazon Echo stojącego w domu.

BMW i3 rozpozna gesty kierowcy pozostającego poza samochodem. Ruchy dłonią i ręką posłużą do wydawania komend o parkowaniu
BMW i3 rozpozna gesty kierowcy pozostającego poza samochodem. Ruchy dłonią i ręką posłużą do wydawania komend o parkowaniu

Na koniec zaś kwestia parkowania. BMW pracuje nad systemem automatycznego parkowania kontrolowanego przy użyciu gestów. Elektryczne i3 rozpoznaje ruchy dłoni (także w formie pięści) oraz ręki wskazujące miejsce parkowania oraz kierunek.  W trakcie wydawania poleceń kierowca znajduje się cały czas poza samochodem i oczekuje na wjazd lub wyjazd z miejsca postoju. Sam system zaprezentowano po raz pierwszy już ponad rok temu. Podczas wystawy MWC w Barcelonie BMW zaprezentuje najnowszą wersję.