Duże zainteresowanie możliwością sprawdzania punktów karnych wykorzystują oszuści. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „punkty karne” w wynikach pojawia się kilka dziwnych adresów, które oferują szybkie sprawdzenie stanu punktów karnych. Zwykle to witryny stworzone przez naciągaczy, którzy w ten sposób nielegalnie pozyskują dane osobowe i pieniądze, podszywając się pod oficjalny serwis rządowy. Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie jest haczyk. W tym celu przebrnęliśmy przez procedurę na stronie: e-sprawdz-punkty-karne.pl

Jak działają naciągacze?

Właściciele strony zapewniają, że wychodzą naprzeciw potrzebom ludzi, którzy chcą sprawdzić stan swojego konta z punktami karnymi. Według informacji podanych na stronie możliwość dostępu do takich danych blokuje Unia Europejska, ale wystarczy kilka sekund, a twórcy strony szybko nam podadzą takie informacje.

Co ciekawe nie pada tu żadna informacja o kosztach, za to po prawej stronie widać sondę zrobioną wśród użytkowników dotyczącą tego, czy strona ta dobrze działa. Ponad 1200 osób twierdzi, że wszystko jest w porządku, a tylko 16 użytkowników stwierdziło, że nie działa. Dla uwiarygodnienia na stronie podano też zakładkę z komentarzami, w których znajdziemy oczywiście tylko pochlebne opinie.

Ale do rzeczy, w celu rzekomego sprawdzenia stanu konta trzeba podać: imię, nazwisko, numer prawa jazdy i datę urodzenia. W następnym kroku program prosi o wpisanie numeru telefonu w celu weryfikacji danych. Domyślnie zaznaczona jest opcja, że użytkownik zapoznał się z regulaminem.

A co się w nim znajduje? Między innymi zgoda użytkownika podającego swój numer telefonu na otrzymywanie raz w tygodniu płatnego SMS-a. Koszt otrzymania takiej wiadomości to 18,45 zł z VAT. Organizatorem serwisu jest firma YQ XO IOJNYG Corp LLC z siedzibą w... USA.

Przypominamy, że liczbę punktów karnych online, kierowcy mogą sprawdzić wyłącznie na rządowym portalu obywatel.gov.pl w zakładce „Sprawdź swoje punkty karne”. Jednak żeby móc z niej skorzystać trzeba wcześniej założyć Profil zaufany. Przypominamy, jak to zrobić krok po kroku.

Jak założyć profil zaufany?

Aktualnie istnieją dwie ścieżki postępowania. Profil zaufany można założyć w punkcie potwierdzającym – to różne urzędy i banki. Wniosek o założenie profilu zaufanego wysyła się przez internet w serwisie pz.gov.pl, a swoje dane potwierdza się osobiście w dowolnym punkcie potwierdzającym (również za granicą) – w tym celu wystarczy okazać dowód osobisty. Punkty potwierdzające to m.in. urząd miasta, dzielnicy, gminy, ZUS oraz placówki banków. Trzeba jednak wcześniej sprawdzić, czy w wybranym przez was miejscu funkcjonuje odpowiednie okienko.

Profil zaufany można też założyć i potwierdzić bez wychodzenia z domu. Robi się to za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego (jeżeli go macie). Niestety, w tym momencie z tej ścieżki mogą skorzystać wyłącznie klienci PKO BP, ING Banku Śląskiego i Banku Millennium. Jednak Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji, twierdzi, że lada dzień dołączą do tego grona dwa kolejne duże banki. Dzięki temu prostsza ścieżka założenia profilu będzie dostępna dla 70-80 proc. Polaków.

Jak korzystać z profilu zaufanego?

Za każdym razem, kiedy będziecie chcieli sprawdzić stan konta z punktami karnymi, zostaniecie poproszeni o potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą profilu zaufanego. Wówczas dostaniecie SMS-em lub pocztą elektroniczną kod autoryzacyjny. Należy go podać w stosownym polu dialogowym pod elektronicznym formularzem.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych – krok po kroku:

Liczbę punktów karnych można sprawdzić w serwisie internetowym: obywatel.gov.pl. Wystarczy wejść na rządową witrynę i wykonać następujące czynności:

Kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne.

1. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Tam musisz zalogować się na wcześniej założony profil zaufany.

2. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl.

3. Informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu.

4. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować. Uwaga: taki dokument ma wyłącznie charakter informacyjny – nie jest to dokument urzędowy. Taki można uzyskać wyłącznie na komisariacie policji.

Ministerstwo zapewnia, że baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. Dlatego, jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia.