Kierowcy powinni być pierwszą grupą, która lobbuje w samorządach za ścieżkami rowerowymi. Bo bezpieczne ścieżki rowerowe owocują nie tylko masowymi przesiadkami na jednoślady, ale także usuwają rowerzystów z ulic przeznaczonych dla samochodów. Jest luźniej i nie trzeba rowerzystów wymijać. I to wszystko uzyskuje się niewielkim kosztem, bo budowa drogi rowerowej w porównaniu do tej samochodowej to pestka.

W kilku krajach Europy Zachodniej zrozumieli to już parę ładnych lat temu. Nie trzeba jechać do rowerowych stolic – Amsterdamu albo Kopenhagi – żeby to poczuć. Wystarczy wypad do Berlina, żeby zobaczyć, jak komfortowe może być jeżdżenie na rowerze po dużym mieście. W Polsce to wciąż niemalże sport ekstremalny. Wydaje się natomiast, że pod paroma względami jesteśmy na podobnym poziomie rozwoju miast, co Stany Zjednoczone. Tak, tak, możemy temu nie dowierzać, ale jeśli chodzi o podejście Polaków do samochodów, to jest nam bliżej do USA niż do sąsiadów z Niemiec i innych krajów Europy.

„Przez dziesięciolecia urbaniści planowali systemy transportowe z naciskiem na wygodę kierowców, kosztem bezpieczeństwa. Nie brali pod uwagę potrzeb ludzi innych niż dojeżdżający do pracy w godzinach 9-17 kierowcy”. Brzmi znajomo? To nie jest opis współczesnej Polski, tylko diagnoza problemu w USA, z artykułu w tygodniku „Time”. – W ciągu ostatnich 5-10 lat sporo się zmieniło, akcent zaczął się przesuwać w stronę potrzeb pieszych i rowerzystów – mówi w nim Seleta Reynolds z Wydziału Transportu Los Angeles. I zwraca uwagę na bardzo ważną rzecz. – Kluczową rolę w tych zmianach odgrywają kobiety. Mają zupełnie inne spojrzenie na kwestię bezpieczeństwa ruchu w mieście – twierdzi.

Rowerzystów będzie prawdopodobnie z roku na rok coraz więcej. Cały proces możemy trochę spowolnić zaniechaniami w budowie odpowiedniej infrastruktury, ale już go nie zatrzymamy. Na takim jesteśmy etapie rozwoju, taki trend do nas idzie z bardziej rozwiniętych państw, taka jest w tej chwili moda, tak się zmieniają style życia i modele poruszania się po mieście. Dla wszystkich będzie lepiej, jak się z tym pogodzimy i zrozumiemy, że każdy rowerzysta to potencjalnie jeden kierowca mniej. Czyli mniejszy korek i czystsze powietrze.

Jeśli komuś się jeszcze wydaje, że rowerzystów już teraz mamy dużo, to jest w dużym błędzie. – W Holandii przed drugą wojną światową na rowerach odbywało się 80 procent transportu w miastach. Teraz jest to „marne” 35 procent – mówi Marcin Hyła ze stowarzyszenia Miasta dla Rowerów, pionier ruchów na rzecz poprawy infrastruktury dla jednośladów. – W największych polskich miastach prowadzono w ostatnich latach badania i właściwie nigdzie ten odsetek nie przekraczał 5 procent, najbardziej rowerowo zaawansowane Gdańsk, Kraków i Wrocław oscylowały w okolicach 4-4,5 proc. – tłumaczy Hyła. Potencjał do wzrostu mamy więc bardzo duży.

Rzecz jasna, nie chodzi o to, żeby kierowcom zakazać w ogóle jeżdżenia po mieście i wszystkich przymusowo przesiąść na rowery. O tym, że proces przesiadania się chociaż części mieszkańców na jednoślady jest nieuchronny, świadczą także wyniki krakowskiego referendum sprzed niecałych dwóch lat. Na pytanie: Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych, pozytywnie odpowiedziało 85,2 procent głosujących. – To jest wynik na zasadzie: nie ma o czym dyskutować, pozapolityczny – komentuje Hyła. Rzeczywiście, rowery dostały więcej głosów niż metro (55%), miejski monitoring (prawie 70%) i więcej niż padło przeciwko zimowym igrzyskom olimpijskim (również prawie 70%). Jednak, czy na pewno rower jest ponadpolityczny?

Naród kontra rowerzyści i wegetarianie

- Chcemy tylko wyleczyć nasz kraj z kilku chorób, aby mógł ponownie wyzdrowieć. Poprzedni rząd realizował [w mediach] specyficzną koncepcję lewicowej polityki. Tak jakby świat musiał poruszać się według marksistowskiego wzorca tylko w jednym kierunku ­– nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i zwalczają wszelkie przejawy religii. To nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami – mówił kilka miesięcy temu w „Bildzie” polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. – Jeżdżę na rowerze zawsze, kiedy mogę, mam odnawialne źródło energii i jestem przewodniczącym parlamentarnego zespołu do spraw przeciwdziałania ateizacji – odpowiedział mu następnego dnia w TVP Info poseł PiS Andrzej Jaworski.

Hyła tłumaczy to rowerowe nieporozumienie politycznym pochodzeniem obu członków PiS. – Witold Waszczykowski i Jacek Sasin stworzyli w PiS taki mało przychylny rowerzystom dwugłos. Ten pierwszy startował na prezydenta Łodzi, a drugi Warszawy – miast, które infrastrukturę rowerową miały słabą, zaczęły, zwłaszcza Warszawa, rozwijać ją dopiero w ostatnich latach. Tymczasem Jaworski pochodzi z Gdańska, gdzie, podobnie jak w Krakowie, jeżdżenie na rowerze nie jest niczym nadzwyczajnym – opowiada Hyła i przypomina, że sam Andrzej Duda w swojej kampanii wyborczej prezentował się na jednym zdjęciu, jadąc na rowerze po Szpitalnej w Krakowie. – Na „nielegalu” – śmieje się Hyła – bo to ulica jednokierunkowa i wówczas nie można było tam jeszcze jeździć, jak prezydent na plakacie, pod prąd.

Warto też pamiętać, że także ostatnie zdanie wypowiedzi ministra Waszczykowskiego, że „to [rowerzyści i wegetarianie] nie ma nic wspólnego z polskimi wartościami” jest dość nietrafione. Na rowerach jeździmy, zarówno w miastach, jak i na konserwatywnej częściej wsi, od stu lat. A i tradycyjna polska kuchnia sprzed wieków, przynajmniej ta, którą żywiła się zdecydowana większość społeczeństwa, a nie 10 procent szlachty, oparta była raczej na kaszach, warzywach i potrawach mącznych, aniżeli na mięsie. Zostawmy jednak politykę i zastanówmy się, czy i dlaczego niektórzy kierowcy rowerzystów się boją i czują się w Polsce dyskryminowani.

Klucz pierwszy: infrastruktura

To pytanie zadaję Piotrowi Rejowskiemu, kierownikowi serwisów motoryzacyjnych w Onecie, z którym wielokrotnie toczyłem dyskusje na temat polskich kierowców, dróg, fotoradarów i rowerzystów właśnie. – Czuję się jako kierowca dyskryminowany, ale nie ze względu na rowerzystów, a głównie ze względu na podatki – tłumaczy. – Kierowcy ponoszą masę opłat: podatek przy kupnie samochodu, ubezpieczeniu, rejestracji, na autostradach i wreszcie w paliwie. I nie czuję, żeby te podatki do mnie jako kierowcy wracały. A kiedy na dodatek za tym idą ograniczenia w parkowaniu na mieście albo wręcz jeżdżeniu po nim samochodem, to może to denerwować – uważa Rejowski i za chwilę zwraca uwagę na ciekawą rzecz. – Mieszkałem przez lata w Krakowie i nie widziałem żadnego sensu w poruszaniu się czymś innym niż autem. Ten sens zobaczyłem natomiast w Warszawie, gdzie poszedłem na przystanek, szybko wsiadłem w tramwaj, dojechałem w 10 minut do centrum, nie musiałem szukać miejsca do parkowania i za nie płacić, po ośmiu godzinach tak samo wróciłem. Tramwaje jeździły często, szybko, połączenie było optymalne – opowiada i dodaje, że po doświadczeniu z Warszawy pierwszy raz od dzieciństwa planuje także kupno roweru.

Wiele zależy od tego, w jakim rejonie miasta się mieszka i w jakim pracuje, ale kluczowa zawsze będzie jedna rzecz – infrastruktura. – Żeby kierowcy chętniej przesiadali się na rower albo komunikację zbiorową, potrzebna jest wędka – mówi wprost Rejowski. I w tej sytuacji zgadza się z nim Hyła. – Mimo widocznej poprawy w ostatnich latach, jazda na rowerze po mieście to dla większości z nas czynność niemal heroiczna – przyznaje. – Miasta nie wyczerpały jeszcze tzw. rezerw prostych, co oznacza, że nie mają jeszcze na tyle gęstej sieci rowerowej, żeby chociaż każdą główną dzielnicę połączyć z centrum – tłumaczy.

Dopóki nie powstaną sensowne sieci dróg dla rowerów, dopóty kierowcy będą narzekać  na rowerzystów, którzy jadą dwupasmówką, na której można rozpędzić auto do 70 km/h. A taka sytuacja nie jest komfortowa dla żadnego użytkownika – kierowca irytuje się, że musi zwolnić i zestresowany mija rowerzystę, nie zachowując nieraz wymaganej przepisami odległości półtora metra, a dla rowerzysty taka jazda wśród pędzących aut, ciężarówek i autobusów to gehenna.

Klucz drugi: przepisy

Żeby wszystkim uczestnikom ruchu jeździło się lepiej, oprócz odpowiedniej infrastruktury, potrzebne są także zmiany przepisów. Hyła ogłosił kilka miesięcy temu, że „właśnie domyka się wielki, siedmioletni cykl zmian przepisów dotyczących rowerzystów”. Siedem lat. Tyle zajęła nam nowelizacja kilku ustaw. Czy możemy to uznać za sukces?

- I tak i nie. Zmiany zostały wreszcie wprowadzone i doszliśmy do momentu, że jakieś 85 procent problemów zostało rozwiązanych. Problem w tym, że to nie państwo zidentyfikowało kłopot. Przez całe lata Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego, policja i urzędy były molestowane przez organizacje pozarządowe, bo tworzono żenujące przepisy i polskie instytucje w majestacie prawa twierdziły, że wszystko jest „cacy” – tłumaczy Hyła.

A przepisy mieliśmy rzeczywiście w fatalnym stanie. I nie chodzi już nawet o niesławne (dziś zlikwidowane) wsadzanie do więzień osób, które jechały rowerem pod wpływem alkoholu, co było dla całego świata niewiarygodne, ale o dużo bardziej przyziemne sprawy. Niedawno nie wolno było jeszcze przewozić dzieci w przyczepkach rowerowych, nie wolno było rowerzyście wyprzedzać powoli jadącego pojazdu po prawej stronie albo jechać środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu, żeby uniknąć zajechania drogi np. przy lewoskręcie. Kiedy rower jechał prosto po drodze rowerowej biegnącej wzdłuż jezdni, to kierowca skręcający w prawo i przecinający drogę dla rowerów, miał pierwszeństwo. Posiadacz prawa jazdy za wykroczenie popełnione na rowerze mógł stracić punkty. Nie było możliwości wyznaczania ścieżek rowerowych na wałach przeciwpowodziowych ani zezwalania na jazdę pod prąd na ulicach jednokierunkowych. Większość tych elementów była niezgodna z ratyfikowaną przez Polskę już w 1988 roku Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym. To wszystko się już zmieniło.

Co zostało jeszcze do zrobienia? – Teraz najważniejsze jest już to, jak samorządy wykorzystają dane im instrumenty do poprawy infrastruktury rowerowej. Pozwólmy im działać – mówi Hyła. – Przydałaby się też może specustawa rowerowa, na wzór tej drogowej. Wtedy można by budować rowerowe drogi niezależnie od tych dla kierowców. Nawiasem mówiąc, taka sama ustawa przydałaby się też dla kolei – zaznacza Hyła.

Nie najlepiej uregulowane są też przepisy związane z dziećmi. Niepełnoletnia osoba do dziesiątego roku życia może dziś pod opieką dorosłego jechać, razem z opiekunem, po chodniku. Co ciekawe, gdy dojedzie do przejścia dla pieszych, to dziecko może je pokonać na rowerze, ale już opiekun ma obowiązek z roweru zsiąść i przez przejście go przeprowadzić. Nie są obowiązkowe kaski, ale od dziesiątego roku życia do osiemnastego obowiązuje karta rowerowa. W praktyce przepis ten jest jednak martwy, bo, jak wskazuje Hyła, zatrzymanie 12-latka, który nie miałby karty, to „idealny sposób na zajęcie policjanta przez kilka godzin”. – Identyfikacja, zawiadomienie rodziców, czekanie na ich przyjazd. Pracochłonne i chyba nieadekwatne do sytuacji. Poza tym karta rowerowa obowiązuje tylko obywateli polskich, a cudzoziemców już nie, co tworzy nierówność wobec prawa  – uważa. Z tego samego, pragmatycznego powodu Hyła nie wierzy w sens wracającego co jakiś czas pomysłu wprowadzenia obowiązkowych dla dzieci i młodzieży kasków.

A ten właśnie pomysł, do spółki z obowiązkową kartą rowerową także dla dorosłych nieposiadających prawa jazdy, pojawił się w ostatnich dniach ze strony Ministerstwa Infrastruktury. Uzasadniany jest efektownym stwierdzeniem, że „rowerzyści są trzecią po kierowcach i kierowcach ciężarówek najbardziej liczną grupą sprawców wypadków drogowych”. Trudno, żeby było inaczej, skoro pozostałe grupy, które można by wziąć w tej statystyce realnie pod uwagę, to już tylko piesi i ewentualnie motocykliści, których jest od rowerzystów znacznie mniej.

Bezwzględna liczba zdarzeń z udziałem rowerzystów rzeczywiście wzrosła (11 981 zdarzeń w 2012, 14 195 w 2014), ale już liczba ofiar śmiertelnych spadła (z 317 do 292 – dane za Systemem Ewidencji Wypadków i Kolizji). Można zakładać, że ta liczba zdarzeń będzie dalej rosnąć, skoro rowerzystów będzie jeździć coraz więcej. Nie zmienia się natomiast odsetek winy – rowerzyści odpowiadają za ok. 40 procent wypadków ze swoim udziałem. Co ważne, tylko 4 procent wypadków dotyczy najechania rowerzysty na pieszego, co jasno wskazuje, że ten problem jest marginalny i często demonizowany. Powodując wypadek, rowerzysta krzywdę zrobi przede wszystkim sobie, czego nie można powiedzieć o kierowcy.

Rowerowe stowarzyszenia do obowiązkowej karty podchodzą sceptycznie, policja do takiego rozwiązania się przychyla. Zważywszy na to, że około 20 mln Polaków ma samochodowe prawo jazdy, a jednocześnie ok. 7 mln ma mniej niż 17 lat, to taką kartę rowerową musiałoby wyrobić nawet 11 milionów dorosłych Polaków, choć w praktyce na pewno ta liczba byłaby znacznie mniejsza.

Rejowskiemu, jako kierowcy, najtrudniej było się pogodzić ze wspomnianym wcześniej przepisem o pierwszeństwie rowerzystów jadących po drodze rowerowej na skrzyżowaniach. – To jest naprawdę bardzo niekomfortowa dla kierowcy sytuacja. Wyobraź sobie drogę, na której mamy podwyższone do 70 km/h ograniczenie prędkości. Skręcam w prawo, ale nie ma osobnego pasa, więc zwalniam do 30 km/h, co i tak nie jest taką małą prędkością, a za mną samochody jadą te swoje 70 km/h. I w tej sytuacji możesz jeszcze trafić po prawej na rowerzystę lub pieszego, którzy swoje pierwszeństwo przecież będą egzekwować. A jak jeszcze wzdłuż drogi mamy np. ekran akustyczny, to robi się jeszcze trudniej – tłumaczy kierownik serwisów motoryzacyjnych Onetu.

Tej zmiany jednak nie cofniemy, bo celem tego przepisu jest wymuszenie poczucia odpowiedzialności u kierowcy. Piesi i rowerzyści, w większości, mają świadomość tego, że w starciu z samochodem są bez szans i muszą uważać. Kierowcę chroni kilkaset kilogramów twardej blachy. Gdyby dać mu w tej sytuacji pierwszeństwo, poczucie władzy byłoby całkowite. Rejowski jest tego świadomy i apeluje tylko do obu grup, żeby pamiętać, że na niejednym nagrobku można by postawić napis: zginął, choć miał pierwszeństwo. W tym przypadku musi nam pomóc zdrowy rozsądek i budowane latami doświadczenie. Gdy jedzie się rowerem np. po Berlinie, to można nieraz kątem oka dostrzec, że dobre kilkadziesiąt metrów od skrzyżowania kierowca rowerzystę już zauważył i zwalnia, szykując się do puszczenia go pierwszego.

Klucz trzeci: mentalność

– Można mieć pretensje do innych użytkowników dróg, często są one uzasadnione. Zanim jednak skomentujemy, trzeba poznać zasady związane z tymi użytkownikami. Porozmawiać, podyskutować, poznać potrzeby i zwyczaje. Powiedzieć, jakie błędy popełniamy nawzajem. A kierowcy też popełniają mnóstwo błędów – mówi Piotr Rejowski i dodaje: - Biorąc pod uwagę, że wiesz, jak kocham samochody, to chcę, żeby większość kierowców się przesiadła na rowery. Ja wtedy będę mógł spokojnie jeździć autami. I nawet dobrze, jeśli pieniądze z opłat paliwowych pójdą także na ścieżki rowerowe, bezpieczne przejścia, poprawę infrastruktury.

- Na pewno znajdą się jacyś ekscentrycy, którzy znajdą problem tam, gdzie go nie ma – mówi z kolei Hyła o tych kierowcach, którzy czują się przez rowerzystów dyskryminowani. – Ale moim zdaniem to jednak margines. Korki nie biorą się z nadmiaru rowerzystów i pieszych, tylko zbyt dużej ilości samochodów. Na autostradach rowerów nie ma, a korki się zdarzają – dodaje.

I wydaje się, że obaj trafiają w sedno sprawy. Gdyby każdy kierowca od czasu do czasu wsiadł na rower i poczuł, jak niekomfortowo wciąż się jeździ po polskich miastach i jak niebezpiecznie można się poczuć na rowerze wśród rozpędzonych aut, być może znalazłby dla rowerzystów więcej zrozumienia, kiedy znowu siądzie za kółkiem. A każdy rowerzysta powinien pamiętać, że ma wokół siebie zarówno silniejszych uczestników ruchu (auta), jak i słabszych (piesi) i też musi brać pod uwagę ich potrzeby. To prawda, mało prawdopodobne, aby swoim błędem skrzywdził kogoś więcej niż samego siebie, ale z przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa to go nie zwalnia.

- A wie pan, po czym poznać w obcym mieście, że knajpa jest dla miejscowych, a nie dla turystów – pyta mnie na koniec rozmowy Hyła. – Jest przed nią pełno rowerów – odpowiada ze śmiechem.