- Przy wyprzedzaniu roweru kierowca musi zachować bezpieczny odstęp minimalny wynoszący 1 m. Dla bezpieczeństwa i wygody rowerzystów, jeśli to możliwe, lepiej zachować co najmniej 1,5 m odstępu
- W jakich sytuacjach samochód musi ustąpić pierwszeństwa kierującym rowerem, hulajnogą lub innym urządzeniem na przejeździe dla rowerów?
- Rowerzysta wjeżdżający rozpędzony bezpośrednio pod nadjeżdżający samochód może być uznany za winnego kolizji
- Sprawdź, czy znasz też inne przepisy dotyczące rowerzystów: Każdy kierowca powinien mieć komplet punktów. 10 pytań o rowerzystów i pieszych
Kandydaci na kierowców muszą znać przepisy – pytania egzaminacyjne najczęściej nawiązują do nich wprost. Czasem wystarczy jednak umiejętność eliminacji nieprawidłowych odpowiedzi. A czasem trzeba umieć rozpoznać znak drogowy i wykazać się wiedzą, co on oznacza. Przyda się też podstawowa wiedza techniczna.
Czy w przedstawionej (na zdjęciu) sytuacji możesz wyprzedzić rowerzystę, jeśli będzie to wymagało nieznacznego przekroczenia linii podwójnej ciągłej?
A: Tak
B: Nie
Prawidłowa odpowiedź: B (nie)
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoCzy można wyprzedzać rowerzystę na linii ciągłej
Przepis, który dotyczy znaczenia linii podwójnej ciągłej, brzmi:
Znak P-4 "linia podwójna ciągła" rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.
Nie ma wyjątków od tej reguły. Jednocześnie inny przepis dotyczący wyprzedzania jednośladu brzmi:
Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
Reasumując: jeśli nie jest możliwe zachowanie wymaganego, bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu bez najeżdżania na ciągłą linię, wyprzedzać w danym miejscu nie wolno.
Czy na przejeździe dla rowerów rowerzysta zawsze ma pierwszeństwo?
Na przejeździe dla rowerów obowiązuje zasada, którą można streścić następująco: kto pierwszy, ten lepszy. Przepis, który o tym mówi, brzmi tak:
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.
Jak to rozumieć? Otóż kierujący samochodem (ale też motocyklem, a nawet rowerem) ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzystom, którzy już są na przejeździe. Jeśli rowerzysta na przejeździe dla rowerów uderzy w bok samochodu albo rozpędzony wjedzie bezpośrednio pod jadący samochód, to będzie to jego wina.