To oczywiście oznacza wzrost cen polis OC, niezależnie od tego, czy kierowcy mają na swoim koncie wypadki, czy nie. Wszyscy mają płacić więcej. W wielu krajach Europy podobne rozwiązania są stosowane od lat, tyle że tam dokładnie wiadomo, ile jest pieniędzy z tego tytułu i na jaki cel są przeznaczane. U nas wszyscy wiemy, że NFZ to wielka czarna dziura i bez względu na to, jak duże są składki na jego rzecz, pieniędzy ciągle jest za mało. Nikt nie zagwarantuje, że dodatkowe obciążenie kierowcy spowoduje, że poprawi się opieka medyczna nad ofiarami wypadków, a ratownicy drogowi dotrą na czas na miejsce zdarzenia i będą korzystać z nowoczesnego sprzętu. Chyba że prof. Zembala swój pomysł zrealizuje tak, żeby naprawdę dało to dobry efekt, a pani premier nie powie już, że to zbiorowa odpowiedzialność.

Ten felieton to wstęp do najnowszego wydania „Auto Świata”, które ukaże się w poniedziałek 22 czerwca.

Zajmujemy się w nim wieloma ciekawymi tematami, np. w dziale „Aktualności” zapowiadamy dwie interesujące premiery jesiennego salonu samochodowego we Frankfurcie nad Menem – Audi A4 i Alfę Romeo Giulię. Oba auta mają w Polsce wielu zagorzałych fanów, zdjęcia i informacje o nowych modelach na pewno wywołają gorące reakcje i dyskusje.

Amatorów sportowych kompaktów powinna zainteresować relacja z pierwszych jazd Hondą Civic Type R – pod maską ma mocny 310-konny silnik, a więc emocji podczas jazdy takim sportowcem nie brakuje.

A dla kierowców o spokojniejszym usposobieniu informacja o przygotowywanym do debiutu Oplu Astrze (już piątej generacji).

Dział „Testy” przygotował 4 obszerne materiały: o małych SUV-ach (Kia Soul, Mazda CX-3 oraz Mini Countryman), o 7-osobowym vanie z napędem hybrydowym (Toyota Prius+), o popularnej Skodzie Fabii, którą tym razem testowali Czytelnicy „Ayto Świata” oraz o nietypowym porównaniu trzech modeli Citroena C4 w odmianie hatchback, van i crossover.

Wielu Czytelników rozpoczyna lekturę „Auto Świata” od Porad. W najnowszym wydaniu powinni przeczytać wszystkie teksty. Rozpoczynamy od porad co sprawdzić, kiedy kupujemy używany samochód z silnikiem Diesla. Jeśli silnik będzie już wysłużony, a my tego nie zauważymy, to w krótkim czasie czekają nas duże lub bardzo duże wydatki!

W kolejnym materiale poradniczym próbujemy przewidzieć jakie systemy w samochodach mają największe szanse na upowszechnienie – czy auta będą same parkowały, czy same zgłoszą awarię jakiegoś podzespołu, czy napęd elektryczny wyprze tradycyjne silniki spalinowe – to tylko niektóre pytania, na które staramy się znaleźć odpowiedź.

Mamy też coś dla zwolenników chiptuningu, czyli zwiększania mocy silnika za pomocą elektronicznych „pomocników”. Radzimy, jak przeprowadzić chiptuning, aby uzyskać większą moc, ale jednocześnie przeróbka nie odbiła się negatywnie na żywotności silnika.

Równie dużą popularnością jak „Porady” cieszy się dział „Używane”. W najnowszym numerze „Auto Świata” przedstawiamy BMW serii 7 z lat 1994-2001 z silnikiem

4-litrowym V8. Gdy auto było nowe kosztowało fortunę i mało kogo było na nie stać. Teraz, gdy ma już lat kilkanaście, jest znacznie tańsze i wielu kierowców może je kupić. Radzimy, czy warto to zrobić, na co zwrócić uwagę podczas oględzin przed kupnem oraz podpowiadamy jakie są koszty eksploatacji.Oprócz tego w dziale „Używane” znajdziecie przydatne informacje o utracie wartości SUV-ów oraz o popularnym na naszym rynku silniku 1,8 Ecotec.

A na deser wisienka na torcie, czyli „Fascynacje, a w nich Bloodhound – pojazd, którym Brytyjczycy chcą pobić rekord prędkości na lądzie i uzyskać prędkość 1600 km/h (1000 mil/h).

Ten niesamowity bolid przypomina samolot odrzutowy z obciętymi skrzydłami. Moc jego silników wynosi 135 000 KM (tak – sto trzydzieści pięć tysięcy KM!). Pompę paliwową napędza silnik V8 z bolidu F1 o mocy 800 KM. Ciekawe? Reszta w najnowszym numerze „Auto Świata” – już w poniedziałek 22 czerwca w kioskach.

Numer 22 „Auto Świata” ukazuje się z 32-stronicowym dodatkiem turystycznym „Samochodem po Europie”. To kompendium wiedzy przydatne dla wszystkich, którzy wybierają się autem za granicę. Znajdziecie tam informacje jak przygotować się do dłuższej podróży, jakie ubezpieczenia będą potrzebne, jakie są przepisy drogowe, ceny paliw i autostrad oraz kary za wykroczenia w 38 krajach.

Zapraszamy do lektury!