Obecny będzie Zbigniew Kotlarek, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Uczestnicy happeningu będą mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków samochodowych oraz poznać zasady działania drogowych fotoradarów, a nawet samodzielnie zmierzyć prędkość przejeżdżających samochodów. Osoby, które przejdą szkolenie medyczne będą mogły bezpłatnie spróbować swych sił na torze gokartowym.

Cel akcji

"Drogi Zaufania" to program, który skupia się przede wszystkim na realizacji prac inżynieryjnych, by uczynić drogi krajowe bardziej bezpiecznymi i przez to chronić ludzkie zdrowie oraz życie. Celem strategicznym przedsięwzięcia jest zmniejszenie do 2012 r. liczby wypadków na tych drogach o 75 proc. W pilotażowym przedsięwzięciu GDDKiA realizuje remonty na drodze krajowej numer 8, ciągnącej się od polsko-czeskiego przejścia w Kudowie Zdroju do polsko-litewskiej granicy w Budzisku.

Prace mają charakter kompleksowy: uwzględniają zarówno bezpieczeństwo kierowców (w tym celu zmienia się nawierzchnię jezdni, remontuje mosty, buduje obwodnice, tworzy pasy do skrętu w lewo, itp.), jak i pieszych oraz rowerzystów (buduje się chodniki i ścieżki dla rowerzystów, oświetla przejścia dla pieszych, montuje sygnalizacje świetlne, buduje kładki nad ulicą, itp.). Od 2008 r. program "Drogi Zaufania" obejmie kolejnych 8 dróg krajowych, a w 2009 - wszystkie 88.

W ramach programu "Drogi Zaufania. Bezpieczna Ósemka" w miejscowości Boguszyn zorganizowany zostanie ostatni z czterech happeningów, których celem jest uświadomienie kierowcom skutków niebezpiecznej jazdy, nauka pierwszej pomocy medycznej oraz informowanie o celach i założeniach programu.

Dwa wypadki drogowe

Z dwóch stron dojazdowych do parkingu stacji paliw Orlen zainscenizowane zostaną wypadki samochodowe. Będą wraki aut i upozorowani ranni. Autentyczności wydarzeniu dodadzą służby ratunkowe, które w tym czasie zaplanowały realizację ćwiczeń. Uczestniczyć będą w nich straż pożarna, policja, ratownictwo medyczne oraz pogotowie drogowe. Na miejscu akcji pojawią się więc profesjonalne wozy ratunkowe oraz helikopter. Około godziny 12.00-12.30 odbędzie się symulacja pełnej akcji ratowniczej. Zaprezentowany będzie wówczas cały cykl działań: przyjazd służb na miejsce wypadku, wydobywanie ofiar z rozbitych samochodów, udzielanie pierwszej pomocy, transport karetką, przekazanie ofiary Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

Prędkość na całym drogi krajowej numer 8 między Kłodzkiem a Bardem zostanie w tym dniu ograniczona, a ruchem kierować będą policjanci. O tym, że wypadki to symulacja kierowcy dowiedzą się z billboardów rozstawionych po obu stronach jezdni. Na poboczach pojawią się też tablice informujące o skutkach niebezpiecznej jazdy: liczbie kolizji, wypadków i potrąceń, osobach rannych i zabitych na polskich drogach, itp.

Kierowcy mijający miejsce akcji będą zachęcani przez organizatorów do zjechania na pobliski parking, gdzie w namiotach realizowane będą działania edukacyjne. Ratownicy medyczni będą tu uczyć zasad przeprowadzania pierwszej pomocy. Na specjalnym wraku samochodowym pokażą również jak postępować z kierowcą lub pasażerem uwięzionym wewnątrz rozbitego auta. Będzie można też porozmawiać z policyjnym psychologiem.

W jednym z namiotów prezentowane będą natomiast najnowocześniejsze urządzenia poprawiające bezpieczeństwo na drogach; za pomocą laserowych fotoradarów będzie tu można samodzielnie zmierzyć prędkość jadących drogą samochodów.