W 2023 r. KAS przeprowadziła aż 9 tys. kontroli celno-skarbowych, co stanowi wzrost o 117 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych narzędzi analitycznych, urzędnicy skarbowi mogą skuteczniej wybierać podmioty do kontroli. System ten opiera się na analizie ryzyka i jest wspierany przez zgłoszenia obywateli, które mogą być składane anonimowo.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Kierowcy na celowniku KAS. Ale tylko ci zgłoszeni

KAS zachęca do zgłaszania podejrzanych działań, zwłaszcza jeśli dotyczą osób, które mogą posiadać nielegalne źródła dochodów i niedawno dokonały drogich zakupów - nowego samochodu, motocykla, mieszkania lub wyjechały na luksusowe wakacje. Po otrzymaniu zgłoszenia, urzędnicy skarbowi przystępują do weryfikacji, sprawdzając dochody i wydatki osoby zgłaszanej. Proces ten może obejmować analizę dokumentów finansowych, weryfikację deklaracji podatkowych oraz przeprowadzanie wywiadów.

Mimo że system zgłaszania jest promowany jako narzędzie do zwalczania unikania płacenia podatków, istnieje ryzyko jego nadużywania. Wiele zgłoszeń jest wynikiem zazdrości i zawiści między sąsiadami, co może prowadzić do fałszywych oskarżeń. KAS zapewnia jednak, że każde zgłoszenie jest dokładnie weryfikowane, aby uniknąć nadużyć.

Zgłoszenia przyjmowane są przez Krajowy Telefon Interwencyjny KAS, formularz na stronie gov.pl lub dedykowany adres e-mail. W 2022 r. skuteczność kontroli podatkowych osiągnęła rekordowy poziom 97,1 proc., co pokazuje, że działania urzędu skarbowego przynoszą efekty.

Choć obywatele mają społeczny obowiązek zawiadomienia o przestępstwach ściganych z urzędu, nie ponoszą konsekwencji za jego niedopełnienie. Działania KAS mają na celu zapewnienie uczciwości podatkowej i ochronę interesów państwa.