Pierwszy Nissan Qashqai zadebiutował dokładnie 10 lat temu, tworząc segment kompaktowych crossoverów i spotykając się z dużym zainteresowaniem zes trony klientów. Od tego czasu tylko w Europie sprzedano ponad 2,3 mln egzemplarzy modelu. Od 2014 roku oferowana jest jego druga generacja, którą teraz poddano modernizacji.

Odnowiony crossover Nissana jest jedną z najważniejszych premier salonu samochodowego w Genewie. Samochód wyróżnia się zupełnie nowym przodem. W tej części zmieniło się dosłownie wszystko: osłona chłodnicy, zderzak, reflektory. Nieco mniej modyfikacji przeprowadzono w tylnej części nadwozia. Lampom nadano efekt 3D, klasyczną antenę dachową zmieniono w „płetwę rekina”, a przestylizowany zderzak przyozdobiono chromowanymi wstawkami.

Ponadto w ofercie znajdą się nowe wzory 17-, 18- i 19-calowych obręczy kół, a paleta lakierów nadwozia zostanie wzbogacona o kolory: Caspian Blue (jak na zaprezentowanym egzemplarzu) oraz Chestnut Bronze.

Auto robi dużo lepsze wrażenie także we wnętrzu. Wykonano je z lepszych materiałów niż do tej pory. W najbogatszej wersji wyposażenia Tekna+ fotele są pokryte miękką w dotyku skórą nappa. Nowa jest również kierownica z bardziej intuicyjnym sterowaniem do obsługi komputera pokładowego. System NissanConnect, składający się z cyfrowego radioodtwarzacza DAB i nawigacji, zyskał nowy interfejs. Dla miłośników dobrego brzmienia przygotowano zestaw audio od firmy BOSE.

Przedstawiciele Nissana informują, że modyfikacje Qashqaia objęły również układ kierowniczy i zawieszenie pojazdu, które poprawiły właściwości jezdne. W czasie podróży będzie też bardziej komfortowo za sprawą skuteczniejszego wyciszenia kabiny w połączeniu z niskim współczynnikiem oporu powietrza, jak na podwyższonego crossovera (Cx=0,31).

Nissan Qashqai po liftingu Foto: Auto Świat
Nissan Qashqai po liftingu

Ostatnimi nowościami, ale wcale nie najmniej ważnymi, są nowoczesne systemy poprawy bezpieczeństwa i wygody jazdy. Układ wspomagania hamowania wprowadzono na wyższy poziom, dodając funkcję rozpoznawania pieszych na drodze. Po raz pierwszy Qashqai będzie mógł zostać wyposażony w system ostrzegający o ruchu poprzecznym z tyłu, który pomaga kierowcy bezpieczenie wyjechać tyłem z miejsca parkingowego.

W późniejszym czasie, ale jeszcze w 2017 roku, kompaktowy crossover będzie dostępny z nową technologią ProPILOT, umożliwiającą autonomiczną jazdę po autostradzie. System potrafi całkowicie przejąć kontrolę nad kierowaniem, przyspieszaniem i hamowaniem na wybranym pasie ruchu. Nissan mocno pracuje nad technologią inteligentnej mobilności. Kolejna generacja systemu już w 2020 roku ma zapewnić autonomiczne prowadzenie w warunkach miejskich.

Zmodernizowany Nissan Qashqai trafi do salonów sprzedaży w lipcu 2017 roku.

Materiał powstał we współpracy z firmą Nissan.