Nissan potwierdził wprowadzenie kolejnej technologii z tej serii — innowacyjny system jazdy autonomicznej ProPILOT będzie dostępny w nowym Qashqai jeszcze w roku finansowym 2017. Trafi też do drugiej generacji elektrycznego modelu Leaf, która już wkrótce pojawi się w sprzedaży.

System samodzielnie steruje układem kierowniczym, przyspieszaniem i hamowaniem w czasie jazdy jednym pasem autostrady. ProPILOT jest już eksploatowany na rynku japońskim w Nissanie Serena. W zeszłym tygodniu Nissan zorganizował duży pokaz możliwości systemu na drogach publicznych w Londynie, w trakcie którego dziennikarze mogli po raz pierwszy w Europie zapoznać się z bardziej zaawansowaną wersją technologii ProPILOT.

Nissan Serena ProPILOT
Nissan Serena ProPILOT

W ramach inteligentnej jazdy zaprezentowano między innymi system „płynnej autonomicznej mobilności” (Seamless Autonomous Mobility, SAM). Technologia ta, opracowana we współpracy z NASA, będzie pomagać autonomicznym pojazdom w omijaniu nieoczekiwanych przeszkód.

„Od czasu, gdy rok temu ogłosiliśmy naszą wizję inteligentnej mobilności, zakładającą eliminację emisji zanieczyszczeń oraz wypadków śmiertelnych, zaszły ogromne postępy. Modele takie jak nowy Nissan Qashqai, zaprezentowany na Salonie Samochodowym w Genewie, to dopiero początek fascynującej podróży ku przyszłej inteligentnej motoryzacji” - powiedział Paul Willcox, prezes Nissan Europe.

Rozwiązania z zakresu podłączania pojazdów do sieci elektroenergetycznej w ramach koncepcji inteligentnej integracji są właśnie testowane między innymi w Danii i Wielkiej Brytanii. Pierwsze moduły są już eksploatowane przez klientów, umożliwiając im odsprzedaż nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej.

Błyskawicznie rozwijają się także projekty związane z wtórnym wykorzystaniem akumulatorów wymontowanych z Nissanów LEAF do magazynowania energii. Pierwsze moduły Nissan xStorage zasilają już domy i biura, a nawet Amsterdam ArenA, macierzysty stadion klubu piłkarskiego Ajax.

Ważnym przykładem realizacji strategii inteligentnej energii jest prototypowy Nissan BladeGlider - samochód elektryczny o wyczynowych osiągach. W lutym Nissan urządził pokaz jego możliwości na ulicach Monako z hollywoodzką aktorką Margot Robbie za kierownicą, która tak właśnie rozpoczęła swoją misję nowej ambasadorki samochodów elektrycznych marki.

Materiał powstał we współpracy z marką Nissan.