Załoga Skoda Motorsport sukcesywnie kolekcjonowała punkty w tegorocznych zmaganiach Mistrzostw Europy i na 3. imprezy przed końcem sezonu wypracowała wystarczającą przewagę punktową nad rywalami, by sięgnąć po najwyższe trofeum.

Hanninen i Markkula wygrali cztery rajdy, triumfując w Chorwacji, Belgii, Turcji i Czechach. Sukces zespołu to także pierwszy mistrzowski tytuł Europy Skody Fabii Super 2000. Ponadto Juho Hanninen stał się pierwszym kierowcą na świecie, który zwyciężył w serii IRC (2010), SWRC (2011) oraz Mistrzostwach Europy (ERC).

Niestety polscy kibice nie ujrzą na własne oczy jazdy Mistrza Europy podczas 69. Rajdu Polski. Na mazurskich trasach Juho Hanninena zastąpi utalentowany 21-letni Esapekka Lappi.

JUHO HANNINEN: „Obserwowałem Esapekkę już od dłuższego czasu i jestem przekonany, że to nowy rajdowy talent. Zdecydowaliśmy się dać mu szansę podczas jednych z tegorocznych rajdów odbywających się na szutrze, czyli jego ulubionej nawierzchni”.

Esapekka Lappi: „Występ w fabrycznym zespole to marzenie każdego kierowcy. Chociaż jest to tylko jednorazowy start, traktuje go jako kolejny krok w mojej karierze. Skoda, wraz ze swoim modelem Fabia S2000, osiągnęła już bardzo wiele. Mam nadzieję, że podczas Rajdu Polski zdołam zaprezentować się z najlepszej strony”.

PUNKTACJA RAJDOWYCH MISTRZOSTW EUROPY 2012

1. Hanninen (220) 2. Sołowow (49) 3. Kopecky (40) 4. Magalhaes (39) 4. Basso (39) 6. Iliiev (37) 7. Gassner jr (33) 8. Betti (32) 8. Gyoshev (32) 10. Avci (30)