Hyundai w latach 2000-2003 zaliczył epizod w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Niestety niezbyt udany. Accent WRC nagminnie się psuł co uniemożliwiało uzyskanie dobrego wyniku (4. miejsce to najlepszy rezultat). Koreańskiemu zespołowi nie pomogli nawet tacy kierowcy jak Armin Schwarz, Piero Liatti, Juha Kankkunen czy Freddy Loix. W teamie startował nawet Tomasz Kuchar, który jak dotychczas jest jedynym Polakiem jeżdżącym w barwach fabrycznego zespołu w WRC.

Po czterech sezonach niepowodzeń Hyundai wycofał się z RMŚ. Ale zamierza powrócić! I to w wielkim stylu. Na targach w Paryżu odbyła się oficjalna premiera Hyundaia i20 WRC w wersji koncepcyjnej. Co prawda samochód nie porusza się jeszcze o własnych siłach, ale wyraźnie prezentuje rajdową drogę, którą obrał Hyundai. I wszystko wskazuje na to, że całkiem słuszną.

Rynkowe sukcesy marki i zdecydowanie wyższa jakość oferowanych pojazdów niż przed laty, skłania do tezy, że prace nad i20 WRC również będą przebiegać w innych warunkach niż miało to miejsce w przypadku Accenta. Mark Hall, dyrektor marketingu Hyundai Motor Europe, zdradził, że rajdowy zespół będzie w całości należeć do Hyundaia. Baza zostanie zlokalizowana w Niemczech, w okolicach Frankfurtu. Sporo prac rozwojowych zostanie przeprowadzonych w Korei Południowej w ośrodku R&D, ale to europejscy inżynierowie będą przede wszystkich odpowiedzialni za konkurencyjność auta w WRC.

Ponadto Mark Hall dodał: „Rajdowe Mistrzostwa Świata uchodzą za jedną z najdramatyczniejszych sportowych serii na świecie. To spektakl pełen emocji i dynamiki, perfekcyjne uosobienie marki Hyundai. WRC oferuje także najbardziej zróżnicowane technicznie wyzwanie dla samochodowego producenta. Nasz udział pokaże inżynierską doskonałość i wytrzymałość Hyundaia, pomoże również rozwinąć nasze przyszłe pasażerskie pojazdy”.

Hyundai i20 WRC wyruszy na pierwsze testy w drugiej połowie 2013 roku. W Rajdowych Mistrzostwach Świata prawdopodobnie zadebiutuje w sezonie 2014. Walka Volkswagen – Hyundai nadal trwa i rozrasta się na pole sportowe. Zapowiada się bardzo ciekawie.