Bez wątpienia największą gwiazdą tegorocznego stoiska koreańskiej marki jest Proceed Concept. Co ciekawe ten imponujący koncept Kii został zaprojektowany właśnie we Frankfurcie nad Menem, a dokładniej w europejskim centrum projektowym Firmy Kia, położonym zaledwie 500 m od miejsca gdzie zadebiutował.

Koncepcyjny Proceed na tle produkcyjnych aut koncernu wyróżnia się śmiałym designem, co dobrze wróży przyszłym modelom marki – prawdopodobnie pewne elementy stylistyczne przejmie kolejna generacja Cee'da.

Nowością prezentowanego auta studyjnego jest typ nadwozia. W tym przypadku typowe nadwozie hatchback zostało znacznie wydłużono, dzięki czemu samochód ma łączyć sportowy styl z większą funkcjonalnością. Jak twierdzą marketingowcy Kii, ten model zaprojektowano z myślą o kierowcach nowego pokolenia.

Kia Stonic – walka w nowym segmencie

Efektowny koncept przyszłego Proceeda nie przyćmił jednak oficjalnej premiery Kii Stonic – nowego kompaktowego crossovera koreańskiej marki. Technicznie to bliźniak Hyundaia Kony, jednak pod względem designu trudno już pomylić oba modele.

Kia Stonic ma zbliżone wymiary do Hyundaia Kona i podobnie jak on będzie oferował duże możliwości personalizacji zarówno nadwozia, jak i wnętrza. Kie Stonic będzie można zamawiać w podwójnym malowaniem nadwozia – dostępna w aż 20 dwukolorowych tonacjach barwy nadwozia, z możliwością wyboru jednego z pięciu kolorów dachu.

Pod maską Kii Stonic znajdziemy zarówno benzyniaki i turbodiesle. Klienci będą mieli do wyboru jednolitrową jednostkę napędową T-GDI o mocy 120 KM oraz wolnossące silniki benzynowe MPI o pojemności 1,25 l i 1,4 l (z wtryskiem wielopunktowym). W gamie silników znajdzie się również 1,6-litrowy turbodiesel z najniższą emisją ze wszystkich dostępnych w tym modelu silników.

Samochód jest wyposażony w nowy system multimedialny współpracujące z Apple CarPlay i Android Auto, które zapewniają pozwalają połączyć smartfon z systemem multimedialnym samochodu i korzystanie w nim z aplikacji zainstalowanych na telefonie.

W Kii Stonic dostępne będą też wszystkie nowoczesne systemy wspierające kierowcę, m.in.: układ autonomicznego hamowania awaryjnego z funkcją rozpoznawania pieszych i z alarmem przed ewentualną kolizją, system monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach z układem powiadamiania o ewentualnej kolizji podczas cofania, system ostrzegania o przekroczeniu pasa ruchu. Nowy Crossover Kii trafi do europejskich salonów, jeszcze w tym roku.

Kia Stinger GT

Proceed Concept, nie jest jedynym sportowym modelem na stoisku Kii. Podczas salonu zaprezentowano także sportowa odmiana Stingera. W Stingerze GT pod maską jest podwójnie doładowany silnik 3.3 V6 o mocy 365 KM uzyskiwanej przez 6000 obr./min oraz momencie obrotowym równym 510 Nm. Samochód ma przyspieszać do setki w zaledwie 5,1 s, a prędkość maksymalna to 269 km/h. Co ucieszy prawdziwych fanów motoryzacji, Kia będzie napędzana wyłącznie na tył poprzez 8-biegową skrzynię.

Odświeżona Kia Sorento z nową skrzynią biegów i dieslem

Na salonie we Frankfurcie zaprezentowano także odświeżoną Kie Sorento. W tym przypadku nie mamy do czynienia z nowym modelem, a jedynie liftingiem. Dostępna jest nowa linia modelowa – GT Line – oraz nowa automatyczna, 8-stopniowa skrzynia biegów (konstrukcja koreańska) oferowana z nowym silnikiem wysokoprężnym o pojemności 2,2 litra. Przy okazji zmieniono nieco wygląd zewnętrzny SUV-a i odświeżono jego wnętrze – pojawił się m.in. nowy system multimedialny współpracujący z Apple CarPlay i Android Auto.

Ponadto Sorento zmodyfikowano z zewnątrz. Zmiany obejmują przedni i tylny zderzak, pojawłiy się nowe światła drogowe i tylne w technologii LED oraz nowe, ciemne, metaliczne wykończenie osłony chłodnicy.

Kia Picanto X-Line

Kolejną nowością ze stoiska Kii, jest kolejna wersja Picanto. Odmiana X-Line to tak naprawdę znany model z nowymi elementami designu nadwozia i wnętrza. W tym przypadku powiększono zderzak, zmieniono atrapę wlotu powietrza, pojawiły się też chrakterystyczne, limonkowe wstawki na zewnątrz, m.in. na grillu i obwódkach świateł mgłowych oraz we wnętrzu.

Wersja X-Line będzie napędzana silnikiem 1.0 T-GDI (znany z modeli cee'd i Rio) o mocy 100 KM i maksymalnym momencie obrotowym 172 Nm. Picanto ma przyspieszać do „setki” w nieco ponad 10 sekund. Samochód trafi do europejskich dilerów w czwartym kwartale 2017 r.

Materiał powstał przy współpracy z marką Kia.