• Młodzi kierowcy płacili o 153,5 procenta więcej za ubezpieczenie OC niż wynosiła średnia cena polisy w 2017 roku
  • Według raportu rankomat.pl stawka wyraźnie spadała w przypadku kierowców, którzy mieli dwójkę lub więcej dzieci

Czy wzięcie ślubu podwyższy, czy obniży naszą składkę? Jaki wpływ na koszt OC ma liczba dzieci? Jakie są średnie ceny OC w zależności od wieku ubezpieczającego? Na te pytania odpowiada najnowszy raport firmy Rankomat.pl. Okazuje się, że większość ubezpieczycieli uważa, że kierowcy, którzy mają małżonka i dzieci jeżdżą bezpieczniej i powodują mniej wypadków, bo takie osoby płacą wyraźniej mniej za polisę OC.

Starsi płacą mniej

Według badań porównywarki, średnia cena OC w 2017 r. wyniosła 779 zł. Jednak najmłodsi kierowcy płacą znacznie mniej. Najgorsze warunki otrzymują od ubezpieczycieli kierowców do 25 roku życia. Ta grupa płaci aż 153,5 procent więcej niż wynosi średnia. Składki z kolei spadają wraz ze wzrostem wieku właściciela.

Foto: rankomat.pl

Jednak w porównaniu do roku 2016 różnice te zmalały. Okazało się, że największe wzrosty cen w roku 2017 objęły kierowców powyżej 46 roku życia – płacili za OC 24 procent więcej niż rok wcześniej.

Z kolei najmniejsze podwyżki objęły z kolei najmłodszych właścicieli pojazdów. Dla nich średnie składki wzrosły średnio o 18,3 procenta. Mimo tego, młody kierowca do 25 roku życia w 2017 r. musiał zapłacić za OC aż o 196,5 procent więcej w porównaniu do właściciela pojazdu mającego 55 i więcej lat, wynika z raportu rankomat.pl. Oczywiście ta różnica w dużej mierze wynika z braku zniżek najmłodszej grupy zmotoryzowanych.

Stan cywilny ma znaczenie

Okazuje się, że najwięcej za polisy OC płacą kawalerowie i panny - średnia stawka to 1190 zł. Najniższe składki otrzymują osoby w związkach małżeńskich (691 zł). Nieco drożej od najniższych cen płacą wdowy/wdowcy (722 zł) i osoby rozwiedzione 776 zł.

Foto: rankomat.pl

Jeśli chodzi o dynamikę podwyżek, na koniec 2017 r. największe wzrosty cen dotyczyły kawalerów i panien. W porównaniu do 2016 r. płacili oni 31,5 procent więcej niż w roku 2016. Na drugim biegunie pod względem podwyżek znajdują się osoby rozwiedzione, dla których wzrosty cen były najniższe (14,6 procent).

Im więcej dzieci, tym niższa cena OC

Według porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl, najkorzystniejsze stawki dostają osoby posiadające dwójkę i więcej dzieci. W tym przypadku średnia cena spada nawet o 28 procent (średnia cena OC wynosi 693 zł), w porównaniu do średnich cen OC dla kierowców nieposiadających potomstwa (890 zł). Rodzice jedynaków także korzystają z lepszych warunków zakupu polisy - płacą oni średnio o 23 procent mniej (724 zł).

Foto: rankomat.pl