Jak wynika z policyjnych statystyk, w województwie śląskim w okresie od czerwca do sierpnia 2006 roku policja zatrzymała 5538 kierowców będących pod wpływem alkoholu. W porównaniu z latem 2005 nastąpił wzrost liczby ujawnionych kierujących pod wpływem alkoholu o 230 osoby. Celem akcji "Prowadzący - niepijący" jest nauczenie kierowców prostej zasady, obowiązującej cały rok: piłeś - pohamuj się - nie jedź!. - Wakacje to czas, kiedy wiele osób zapomina o bezpieczeństwie na drogach. Zachowania tj .brawura, nie zapinanie pasów i prowadzenie po spożyciu alkoholu prowadzą do wielu groźnych wypadków. Przemysł piwowarski chce edukować, że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu zawsze stwarza ogromne zagrożenie, bo nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, która pozwala prowadzić samochód. Zanim zacznie się zabawa warto pomyśleć o alternatywnym środku transportu do domu lub wyznaczyć DRIvera czyli niepijącego kierowcę - powiedziała Danuta Gut, Dyrektor Biura Zarządu ZPPP Browary Polskie.

Bezpieczniej na Śląsku

W letniej edycji akcji "Prowadzący - niepijący" kluczowym punktem staną się działania polegające na kontroli trzeźwości kierowców. Od czerwca do końca sierpnia na drogach województwa śląskiego, policja sprawdzi kierujących pojazdami zwracając szczególną uwagę na stan ich trzeźwości. Tym działaniom będą towarzyszyć audycje w programie Radia Katowice "Za kierownicą", w których zostaną poruszone problemy bezpieczeństwa drogowego. Na ich temat będą wypowiadać się liczni eksperci, m.in. z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Akcja "Prowadzący - niepijący" będzie również realizowana podczas letnich festynów w ramach konkursu Radia Katowice pt. "Złota złotych". Wśród bawiących się na tych imprezach ludzi promotorzy akcji przeprowadzą animacje edukacyjne i zabawy z alkogoglami, które pokazują w jaki sposób zdolności psychomotoryczne kierowcy zostają upośledzone przez alkohol. W specjalnym namiocie zostaną rozstawione stanowiska, gdzie w komputerowej symulacji będzie można spróbować wirtualnej przejażdżki samochodem w alkogoglach. Promotorzy rozdadzą także materiały z Kodeksem Ruchu Imprezowego - regulaminem bezpiecznej zabawy i jazdy samochodem. Celem tych działań jest uświadomienie kierowcom zagrożeń wynikających z prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu.

W województwie śląskim akcję wspierają: Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Rozkład jazdy akcji "Prowadzący - niepijący" na letnich festynach Radia Katowice: 7.07 Ogrodzieniec14.07 Milówka 29.07 Brenna 11.08 Dąbrowa Górnicza18.08 Bukowno25.08 Tychy9.09 Częstochowa - finał