Trzeci sezon Kia Lotos Race rozpocznie się 11 maja na torze Slovakia Ring. Kierowcy wyścigowych Picanto towarzyszyć będą wówczas czwartej rundzie mistrzostw świata samochodów turystycznych (FIA WTCC). Na torze pod Bratysławą młodzi polscy zawodnicy będą mieli okazję ścigać się u boku takich gwiazd sportu samochodowego, jak Yvan Muller, Gabriele Tarquini, Robert Huff, czy wielokrotny rajdowy mistrz Sebastien Loeb.

Po ubiegłorocznych doświadczeniach z zawodami ciężarówek na autodromie w Moście Kia Lotos Race aż trzykrotnie pojawi się u boku FIA ETRC, czyli mistrzostw Europy samochodów ciężarowych. Małe, dzielne Picanto obok ogromnych trucków ponownie pojawi się w Czechach. W Austrii na Red Bull Ringu kierowcy zapoznają się ze zmienioną na potrzeby ETRC konfiguracją trasy. Na jednym z nowych obiektów czyli belgijskim Zolder, zamiast w jak dotychczas w Brnie, zostanie rozegrana ostatnia runda mistrzostw Polski Picanto. Będzie to jednocześnie ostatnie w sezonie spotkanie z wyścigowymi ciężarówkami.

Druga nowością w kalendarzu jest holenderski tor Zandvoort. Kia Lotos Race zawita tam podczas słynnego Pinkster Races Weekend, organizowanej od lat 60-tych ubiegłego wieku imprezy dla samochodów turystycznych.

Tor w Poznaniu również znajduje się w kalendarzu KLR i krajowi kibice będą mogli dopingować swoich faworytów podczas wakacyjnej rundy, na początku sierpnia. Picanto wystartują wówczas w ramach eliminacji wyścigowych samochodowych mistrzostw Polski.

Nadal otwarta jest lista zgłoszeń do mistrzostw Polski Kia Picanto 2014. Do tej pory swój udział w serii zadeklarowało ponad 20 zawodników. Sporą grupę wśród tegorocznych debiutantów stanowią najmłodsi zawodnicy, stawiający swoje pierwsze kroki za kierownica samochodu, po zebraniu bogatego doświadczenia w wyśćigach kartingowych.

Równolegle z organizacją mistrzostw Polski Kia Picanto prowadzone będą prace rozwojowe i testy nowego samochodu, przeznaczonego do udziału w międzynarodowym, markowym pucharze Kia. Obecnie budowane są dwa, prototypowe pro-cee’d GT i oba samochody będą najpierw testowane, a następnie prezentowane potencjalnym nabywcom. Wyścigowy GT napędzany jest turbodoładowanym silnikiem benzynowym o poj. 1.6 l. Samochód będzie miał m.in. pełne wyposażenie sportowe i bezpieczeństwa, wyczynowe zawieszenie Bilstein oraz sportowy układ hamulcowy, zmodyfikowane układy wydechowy i dolotowy, zmodyfikowany komputer sterujący i podniesioną moc silnika, GT otrzyma także pakiet aerodynamiczny.

Kia Lotos Race to wyścigowa seria organizowana przez Kia Motors Polska wraz z Lotos Oil. Jest przeznaczona przede wszystkim dla młodych, debiutujących w tej dyscyplinie zawodników. Uczestnicy rywalizują o tytuł mistrza Polski Kia Picanto oraz nagrody finansowe przyznawane po każdej z rund i na zakończenie sezonu. Pula nagród głównych przekracza 75 000 zł.

KALENDARZ KIA LOTOS RACE 201410-11.5 Slovakia Ring (FIA WTCC)7-8.6 Zandvoort (Pinster)5-6.7 Red Bull Ring (FIA ETRC)9-10.8 Tor Poznań (WSMP)30-31.8 Most (FIA ETRC)20-21.9 Zolder (FIA ETRC)