Ministerstwo Cyfryzacji i Urząd Komunikacji Elektronicznej przyspieszają prace nad wdrożeniem systemu Advanced Mobile Location (AML) w Polsce. Dzięki nowym przepisom już w listopadzie bieżącego roku polskie służby zyskają możliwość korzystania z innowacyjnej technologii. AML ułatwi precyzyjne namierzanie użytkownika telefonu, a to ma przełożyć się na większe bezpieczeństwo. W jaki sposób? Już tłumaczymy.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoJak działa AML i dlaczego to istotne dla kierowców?
W skrócie AML automatycznie wysyła służbom lokalizację telefonu, z którego zadzwoniono na numer alarmowy (112). Dzięki temu reakcja ratowników może być skuteczniejsza, a przede wszystkim dużo szybsza. Technologia Advanced Mobile Location będzie zatem często wykorzystywana w sytuacjach kryzysowych, np. po wypadkach.
Co istotne, technologia AML nie wymaga instalowania aplikacji. Telefon sam wyśle lokalizację ustaloną na podstawie danych pochodzących z Wi-Fi, GPS i sieci komórkowej. Pinezka ustawiana jest z dokładnością do pięciu metrów na zewnątrz i 25 metrów wewnątrz obiektów.
Czy AML naruszy naszą prywatność?
Wprowadzenie AML to obowiązek wynikający z unijnej dyrektywy ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. W Polsce będzie to możliwe dzięki wchodzącej w życie na początku listopada br. ustawie Prawo Komunikacji Elektronicznej. Resort cyfryzacji uspokaja – AML będzie aktywowane tylko podczas połączeń alarmowych, a dane lokalizacyjne mają trafiać wyłącznie do służb ratunkowych. Pod tym względem jest to technologia w pełni zgodna z europejskimi standardami cyfrowej ochrony danych.
Wdrożenie systemu AML w naszym kraju to inwestycja szacowana na 32,6 mln zł, częściowo za unijne środki. Koniec projektu przewidziano na 2027 r. – wówczas technologia będzie dostępna dla wszystkich centrów powiadamiania ratunkowego. Umożliwi to jeszcze skuteczniejszą pracę służb – w szczególności tych działających w trudnych warunkach (jak GOPR czy WOPR). AML może okazać się nieocenionym wsparciem w ratowaniu ludzkiego życia.