Rozpocznij quiz
Tramwaj zjeżdża z ronda, kierujesz białym samochodem. W tej sytuacji:
Poprawna odpowiedź: Tramwaj zjeżdżający z ronda, o ile ruch nie jest kierowany sygnalizacją świetlną, ma zawsze pierwszeństwo – powinieneś zatrzymać się, aby go przepuścić
Na rondzie oznakowanym na wjazdach znakami "ustąp pierwszeństwa" samochody znajdujące się na rondzie mają wprawdzie pierwszeństwo przed tramwajami wjeżdżającymi na rondo, ale nie mają pierwszeństwa przed tramwajami zjeżdżającymi z ronda.
Kierujesz samochodem oznaczonym numerem 1, zbliżasz się do skrzyżowania, przez które zamierzasz jechać na wprost. Powinieneś:
Poprawna odpowiedź: jechać bez zatrzymania – masz "zielone"
W sytuacji, gdy na skrzyżowaniu działa sygnalizacja świetlna, jej wskazania są nadrzędne wobec znaków drogowych. "Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu".
Jedziesz samochodem z nr 1 i zamierzasz zmienić pas z lewego na środkowy. Jednocześnie kierowca jadący prawym pasem sygnalizuje zamiar zmiany pasa ruchu. W tej sytuacji:
Poprawna odpowiedź: Pierwszeństwo ma pojazd z nr 2 – musisz ustąpić mu pierwszeństwa
Taką sytuację Kodeks drogowy reguluje następująco: "Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać (...) oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.
Czy widząc taki sygnalizator, możesz zawrócić na skrzyżowaniu?
Poprawna odpowiedź: Nie
Jeśli ruch na skrzyżowaniu kierowany jest sygnalizatorem S-3, kierujący mogą poruszać się wyłącznie w kierunkach wskazanych strzałkami – w tym przypadku wyłącznie w lewo. "Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczą kierujących jadących w kierunkach wskazanych strzałką".
Chciałbyś na tym skrzyżowaniu skręcić w prawo, jednak widzisz znak "zakaz skręcania w prawo". Znak ten...
Poprawna odpowiedź: ...dotyczy jedynie najbliższej jezdni, możesz skręcić w następną
Rozporządzenie o znakach i sygnałach drogowych mówi" "Znaki B-21 i B-22 (zakaz skręcania w prawo – red.) znajdujące się w obrębie skrzyżowania dotyczą tylko najbliższej jezdni, przed którą zostały umieszczone".
Widzisz taki sygnalizator wyświetlający światło czerwone i zieloną strzałkę. Możesz zawrócić na skrzyżowaniu?
Poprawna odpowiedź: Tak, pod warunkiem zatrzymania się przed sygnalizatorem i o ile przed skrzyżowaniem nie ma znaku "zakaz zawracania".
"Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23." Drugi warunek jest taki sam jak w przypadku sygnalizatora S-2 ze strzałką skierowaną w prawo: trzeba zatrzymać się bezpośrednio przed sygnalizatorem.
Znajdujesz się przed przejazdem kolejowym. Właśnie otworzyły się szlabany, ale wciąż sygnalizator wyświetla czerwone światło. W tej sytuacji...
Poprawna odpowiedź: powinieneś czekać na całkowite otwarcie szlabanów, nie wolno ci także wjechać za sygnalizator, dopóki nie przestanie wyświetlać czerwonego światła
"Naruszenie przez kierującego pojazdem na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały" to jedno z najsurowiej karanych wykroczeń drogowych. Mandat wynosi 2000 zł, jego uzupełnieniem jest 15 punktów karnych.
Czy w sytuacji pokazanej na rysunku masz prawo zatrzymać się za znakiem "koniec zakazów"?
Poprawna odpowiedź: Nie
Znak B-42 „koniec zakazów” oznacza odwołanie zakazów wyrażonych znakami: B-23, B-25, B-26, B-29 i B-33. Te znaki to: "zakaz zawracania", "zakaz wyprzedzania", "zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe", "zakaz używania sygnałów dźwiękowych" oraz "ograniczenie prędkości". A zatem znak ten nie odwołuje zakazu zatrzymywania się.
Zamierzasz skręcić w prawo, równolegle drogą, którą się poruszasz, jedzie rowerzysta zbliżający się do przejazdu dla rowerów. W tej sytuacji...
Poprawna odpowiedź: ...masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście
To jest ta sytuacja, w której kierujący pojazdem ma bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa rowerzyście. Odpowiedni przepis brzmi: "Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić"
Za tym znakiem maksymalna dozwolona prędkość to:
Poprawna odpowiedź: 20 km/h – dotyczy wszystkich pojazdów
"Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h."