- Znaki B-1 i B-2 należą do grupy zakazów
- Choć oba zakazują wjazdu, to ich znaczenie jest zupełnie inne
- Mandat za nieprzestrzeganie tych zakazów grozi wysoka kara grzywny
Wiedza na temat znaków drogowych jest niezbędna nie tylko do zdania egzaminu na prawo jazdy, ale przede wszystkim do bezpiecznego poruszania się po drogach. To nie jest możliwe bez znajomości dwóch bardzo istotnych znaków drogowych: B-1 i B-2. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że znaczą niemal to samo, ale ich pomylenie nie skończy się dobrze.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoDefinicja znaku B-1
Znak B-1 z rodziny znaków zakazu oznacza "zakaz ruchu w obu kierunkach". Jest on po prostu sygnałem dla kierowców, że droga jest zupełnie zamknięta (chyba że pod znakiem jest tabliczka z wyjątkami). Pojawia się on w miejscach, gdzie na drodze prowadzone są roboty, stan techniczny drogi budzi zastrzeżenia, lub też droga ma inne przeznaczenie niż ruch pojazdów (deptak, park itp.). Nie warto go ignorować, bowiem niekiedy stawia się go także przy uszkodzonych obiektach inżynierskich, jak mosty, a zbagatelizowanie tego znaku może nawet spowodować poważny wypadek. Co ważne, na drugim końcu drogi z zakazem ruchu powinien stać taki sam znak, tak samo, jak na wszystkich odcinkach dochodzących do zamkniętej drogi.
- Przeczytaj także: Czy odróżnisz Wartburga od Dacii? Albo Trabanta od Moskwicza? Quiz z legend z czasów PRL
Podsumowując:
- zakazuje ruchu na danym odcinku drogi;
- pojawia się na drogach, na których zarządca nie chce ruchu pojazdów (z ewentualnymi wyjątkami wymienionymi pod znakiem);
- może być użyty na wjazdach do parków, ale też na przykład przed uszkodzonymi odcinkami dróg i obiektów inżynierskich.
Znaczenie znaku B-2
Znak B-2 również należy do grupy znaków zakazu i oznacza po prostu "zakaz wjazdu". Co jednak istotne, stoi on jedynie z jednej strony drogi i widząc go, prawdopodobnie dojechaliśmy do drogi jednokierunkowej. Znajduje on też zastosowanie w sytuacjach, kiedy konieczne jest zamknięcie wjazdu na drogę dwukierunkową z jednej strony. Może też sygnalizować, że wjazd do danego obiektu jest możliwy tylko z jednej strony, a wyjazd odbywa się inną trasą (np. stacje benzynowe).
Zakaz ten dotyczy nie tylko samochodów, motocykli czy skuterów, ale może obejmować również pieszych, jeźdźców czy poganiaczy. Może pod nim jednak pojawić się tabliczka z wyjątkami. Często są nimi rowerzyści, którzy mają na jezdni wytyczoną drogę dla rowerów.
- Przeczytaj także: Lepiej nie pomylić znaku A-8 z C-12. Błąd może kosztować i powodować spore problemy
Podsumowując:
- zakazuje wjazdu na drogę za znakiem;
- obowiązuje jedynie od strony jego umieszczenia;
- zazwyczaj oznacza, że dojechaliśmy do drogi jednokierunkowej, gdzie ruch odbywa się w przeciwnym kierunku do naszego.
Lekceważenie tych znaków może być bardzo niebezpieczne i bardzo drogie
Ignorowanie tych znaków nie tylko stwarza zagrożenie na drodze, ale również naraża na surowe konsekwencje finansowe. Mandat za nieprzestrzeganie zakazów B-1 i B-2 może wynieść nawet do 5000 zł, a do tego dochodzi 8 punktów karnych.