Audi już po raz trzeci jest głównym sponsorem tej dobroczynnej imprezy. Wraz z dochodem uzyskanym z licytacji Audi Q2, koncern z Ingolstadt przekazał w tym roku na rzecz Niemieckiej Fundacji na Rzecz Walki z AIDS 310 tysięcy euro. Organizatorzy Uroczystej Gali Operowej liczą, że środki finansowe zgromadzone podczas tegorocznej imprezy, po podliczeniu oscylować będą wokół kwoty 500 tysięcy euro. Zysk zostanie spożytkowany na rzecz projektów Fundacji w Niemczech i za granicą.

„W tym roku po raz kolejny wsparliśmy fundację do walki z AIDS, tym razem m.in. wyjątkowym modelem Audi, który zaprojektował Jean Paul Gaultier“ – mówi Dietmar Voggenreiter, szef sprzedaży i marketingu Audi AG. „ Serdecznie dziękuję przy tej okazji panu Gaultier za bardzo inspirującą współpracę. Owocem tego wspólnego zaangażowania jest dzieło sztuki stworzone z myślą o szczytnym celu – unikatowe Audi Q2, które wypełniło w ten sposób swoją misję.” Dochód z licytacji Audi Q2, przeprowadzonej tuż przed galą, został częścią dotacji Audi AG dla Niemieckiej Fundacji na rzecz walki z AIDS.

Podczas gali operowej w Berlinie wystąpiły światowe gwiazdy. Obok orkiestry pod batutą Ivana Repusica, dwa tysiące zgromadzonych gości wysłuchać mogło m. in. mezzosopranistek Elisabeth Kulman i Teresy Iervolino oraz tenorów Michaela Spyresa i Gregory’ego Kunde, którzy zaśpiewali popularne arie i fragmenty oper. Konferansjerem podczas koncertu była znana gwiazda niemieckiej telewizji Max Raabe.

Wśród gości, obok prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Joachima Gaucka, pojawili się m.in. były prezydent miasta Berlina Klaus Wowereit, osobowości telewizyjne Dunja Hayali i Steven Gätjen, aktorzy Daniel Brühl i Clemens Schick, muzycy Conchita Wurst, Glasperlenspiel i Michi Beck, kapitan i bramkarz niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej Manuel Neuer oraz model Toni Garrn i modelka Shermine Sharivar.

Od roku 2013, podczas Uroczystej Gali Operowej przyznawana jest nagroda „World Without AIDS Award“. W tym roku jej laureatami zostali Jean Paul Gaultier i Strive Masiyiwa, od wielu lat angażujący się w walkę z HIV i AIDS.

Niemiecka Fundacja na rzecz walki z AIDS, dochodem z 23. Uroczystej Gali Operowej wesprze różne projekty pomocowe zarówno w Niemczech, jak i za granicą. „Projekt DREAM w Kenii to dobry przykład pokazujący, jak potrzebna jest walka z HIV i AIDS. W jego ramach ciężarne, zainfekowane HIV kobiety, otrzymują terapię farmakologiczną, która ma na celu zapobieżenie przeniesieniu wirusa na nienarodzone jeszcze dziecko. Zebrane podczas uroczystości datki stanowią znaczący wkład w zapobieganie HIV i AIDS“ – wyjaśnia dr Ulrich Heide, członek Zarządu Niemieckiej Fundacji na rzecz walki z AIDS. Imprezy odbywające się w ramach Uroczystej Gali Operowej pozwoliły już zebrać ponad siedem milionów euro na wsparcie pracy tej organizacji.

W międzynarodową walkę z HIV i AIDS Audi angażuje się od roku 2013. Wspiera również m.in amerykańską fundację amfAR Foundation for AIDS Research USA podczas organizacji wydarzenia „TWO x TWO for AIDS and Art“. W Austrii natomiast, od roku 2014 jest głównym sponsorem imprezy LifeBall w Wiedniu.