Dynamiczna sytuacja z czerwca 2013 r. wpłyneła nieco na zahamowanie obserwowanego wcześniej popytu na nowe samochody. Nie oznacza to jednak, że dilerzy moga spać spokojnie, bo wciąż zainteresowanie zakupem nowych samochodów nie jest najlepsze. Wielu klientów coraz częściej rozgląda się sa samochodami używanymi. Z naszych informacji wynika także, że wielu polskich dilerów ratuje sprzedaż samochodów poza granice kraju. Najwięcej tych aut wyjeżdża do Niemiec.

W okresie od stycznia do końca czerwca 2013 roku zarejestrowano w Polsce 147 487 nowych samochodów osobowych. Dla porównania w pierwszej połowie 2012 roku sprzedano o 1223 samochody więcej, co w takim okresie oznacza wciąż minimalny spadek. Jednak polskich dilerów czeka teraz wyjątkowo trudny okres wakacji, co oznacza spadek zainteresowania zakupem samochodów przez klientów.

W pierwszej połowie 2013 r. w ogólnej klasyfikacji sprzedaży nowych samochodów osobowych trzy pierwsze pozycje pozostają bez zmian. Skoda, Volkswagen i Toyota uzyskały odpowiednio: 12,43 proc., 9,3 proc. i 7,71 proc. Największą dynamike wzrostu sprzedaży odnotowała KIA (+22,45 proc.).

Najpopularniejsze w 2013 r. modele nowych samochodów osobowych w Polsce to: Skoda Fabia, Skoda Octavia i Ford Focus.

Fabia, Octavia i Skoda - liderzy I półrocza 2013 r. Foto: Auto Świat
Fabia, Octavia i Skoda - liderzy I półrocza 2013 r.